DAN ŠKOLE – 3. LIPNJA 2015. „ZASOPIMO, ZAKANTAJMO, ZATANCAJMO“

Već tradicionalno, Dan Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir nije samo jedan dan kojim obilježavamo uspjehe naše škole,  završnoj proslavi prethode brojni mjeseci rada na projektima. Ovogodišnji projekt „Zasopimo, zakantajmo, zatancajmo“ bio je obilježen mnogim događanjima, a jedno od njih je otvorenje izložbe fotografija i učeničkih crteža na temu  folklorne baštine upriličeno u galeriji Decumanus 19. svibnja 2015.

Središnji dio kulturno-umjetničkog programa obilježile su: prezentacija tradicijskog folklora -nošnje, sopnje i kanta te premijera videouratka Đir po Krku čiji su autori maturanti hotelijersko-turističkog usmjerenja Filip Trinajstić i Antonio Brusić.

Svakom većem mjestu na otoku bila je posvećena jedna pjesma. Tako smo imali prilike, uz zvuke sopela,  čuti dobrinjski Tanac va kući; narodnu pjesmu Ča je more posvećenu Krku i Malinskoj; Omišlju posvećenu Nad Omišalj kad padne mrak; Punte moj posvećenu Puntu, Vrbniče nad morem posvećenu Vrbniku i Baška je malo selo posvećenu Baški. Domaćim zvucima, pjesmom i slikom nošnji sa svih dijelova otoka, oživljena je povijest Krka koja prezentira bogato kulturno i tradicijsko nasljeđe.

Ravnateljica Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir Đurđica Cvitkušić, predstavila je sudionike priredbe povezane s ovogodišnjim školskim projektima kojima su srednjoškolci ukazali na bogatstvo otočne kulturne i tradicijske baštine te prezentirala najznačajnije školske aktivnosti provedene tijekom školske godine 2014./15.

Školska godina otpočela je sadnjom masline jer je škola od 2009. uključena u međunarodnu inicijativu Environment Online. Taj je projekt  odlučio podržati  Grad Krk koji se ulaskom u mrežu ENO gradova uključio u program ENO Green Cities Network, obvezavši se da će krčkoj srednjoj školi jednom godišnje donirati sadnicu stabla, sjeme ili područje za sadnju.

U sklopu zajedničkog natječaja Novog lista i INA-e, škola je videouratkom Od ovce do sira - žuto zlato otoka Krka, osvojila nagradu za najbolji eko-projekt.

Međunarodni dan tolerancije obilježen je prigodnom akcijom Ostavi svoj otisak – Daj 5! Učenici su otiscima dlanova u bojama tolerancije pokazali da nas razumijevanje različitosti i posebnosti čini tolerantnima.

Krčka Srednja škola Hrvatski kralj Zvonimir uključila se u globalnu aktivističku kampanju "Milijarda ustaje" za pravdu i prava žena diljem svijeta. Kao dio podrške kampanji, srednjoškolci su zveli kazališnu predstavu Priča o Tanji i Mariju. Programom Nasilne veze su bez veze, gimnazijalci su se priključili Projektu prevencije nasilja u adolescentnim vezama kojeg je inicirao Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje.

Maturanti gimnazijskog razreda svojim su  videouratkom Usudi se biti drugačiji  zaslužili prvo mjesto na natječaju Foruma za slobodu odgoja -  Oboji svijet šarenim bojama tolerancije.

Škola je uoči Božića organizirala prodajnu izložbu učeničkih radova i proizvoda, a sredstva prikupljena tom akcijom bila su namijenjena Udruzi za pomoć djeci oboljeloj od malignih bolesti Jak kao Jakov  te Domu za nezbrinutu djecu Ivana Brlić Mažuranić u Lovranu.

Maturanti krčke Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir predstavili su Hrvatsku na prvoj ovogodišnjoj Euroscoli održanoj 22. siječnja u Europskom parlamentu u Strasbourgu. Krčki su maturanti izabrani među najbolje europske učenike na nacionalnom natjecanju Ureda za informiranje Europskog parlamenta u RH.

Drugu godinu za redom naši učenici sudjelovali su u projektu Vlak sjećanja i nazočili komemoraciji u Auschwitzu. Svi uzvanici, profesori i učenici još su jednom posvjedočili da moto Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir – škola za otok – nisu samo riječi na papiru.

Ravnateljica prof. Đurđica Cvitkušić uručila je pohvalnice i nagrade učenicima i mentorima koji su postigli izvrsne rezultate na državnim natjecanjima, ističući da rezultati dobrog rada svjedoče i o uspješnosti krčkih gimnazijalaca na fakultetima i nakon srednjoškolskog obrazovanja na otoku.

Nagrađivanju učenika i mentora priključili su se Grad Krk te Općine otoka Krka.

Nagrađeni učenici su: Elisabetta Stanić (4.G), Marijana Marjanović (3.Ga), Rahela Papić (4.HTT), Lucija Tomašić (3.HTT), Sara Bonifačić (4.G) i Anamarija Brusić (3.Ga) za uspjeh na Državnom natjecanju iz talijanskog jezika, Karlo Sintić (1.G) za uspjeh na  Državnom natjecanju iz informatike – Infokup 2015., Mia Bušljeta (3.Gb) za uspjeh na Državnom natjecanju iz kemije, Darinka Čutul (3.HTT) i Rahela Papić (4.HTT) za uspjeh na natjecanju „Gastro 2015.“, Doris Gržetić, Ivona Mršić i Tamara Petrov (4.E) za uspjeh na natjecanju Mladi poduzetnik i smotra/sajam vježbeničkih tvrtki, Lucija Ostrogović i Marta Justić (4.G) za nagrađeni videouradak „Moje ideje za bolju Europu“. Nagrađeni mentori su: prof. Zvjezdana Morožin – Karabaić i prof. Marijana Tomašić (Državno natjecanje iz talijanskog jezika), prof. Elena Lipovac, Carol Marković i Meri Tomašić, prof. Stela Prendivoj (Državno natjecanje iz kemije), prof. Dijana Stolfa (Državno natjecanje Mladi poduzetnik i smotra/sajam vježbeničkih tvrtki) te prof. Gordija Marijan („Moje ideje za bolju Europu“).

Prigodnom riječju podrške upućenoj srednjoškolcima i profesorima, proslavu Dana škole zaključili su krčki gradonačelnik Darijo Vasilić,  u ime Biskupa vlč. Anton Peranić te ravnateljica Centra za kulturu Grada Krka Maja Parentić.

U ime Grada Krka gđa Parentić poklonila je Školi fotografski ciklus Kad Otok nije bio otok koji predstavlja geološku baštinu otoka Krka i postav Krk – otok vila koji će krasiti školske prostorije.

U završnici svečanog obilježavanja Dana Srednje škole Hrvatski Kralj Zvonimir u Krku, uzvanici su svjedočili praktičnom dijelu završnog rada ugostitelja maturanata koji su svojim kulinarskim umijećima pridonijeli uspješnosti obilježavanja Dana Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir u Krku.

objavio: Mirjana Komadina   datum: 5. 6. 2015.