Tvoja Europa, tvoje mišljenje

Lidija Pavić-Rogošić, članica Europskog gospodarskog i socijalnog odbora (EGSO), posjetila je 4. ožujka 2016. krčku Srednju školu Hrvatski kralj Zvonimir kako bi skupinu učenika pripremila za sudjelovanje u raspravi mladih Europljana pod nazivom Tvoja Europa, tvoje mišljenje, koja će se održati u Bruxellesu od 17. do 19. ožujka 2016.Hrvatsku će ove godine predstavljati naši učenici, i to: Melani Vičević, Eleonora Lekić i Niko Peričić s mentoricom Carol Marković.

Njima, ali i većem krugu učenika, predstavila je aktivnosti i ulogu EGSO-a kao glasa civilnog društva u Europi te je s njima razgovarala o načinu sudjelovanja u raspravi. Zadaća učenika iz cijele Europe bit će predlaganje konkretnih mjera koje bi se mogle provesti u školama, udrugama i lokalnoj zajednici, kako bi se mladim migrantima pomoglo da se učinkovito integriraju u europsko društvo.

Za događanje su odabrane 33 škole od 400 koje su se prijavile iz 28 država članica, a prvi puta među njima su i škole iz pet država kandidatkinja (Albanije, Turske, Crne Gore, Srbije i Makedonije). EGSO ovo događanje organizira sedmu godinu za redom kako bi omogućio da se stavovi, iskustva i ideje mladih ljudi uzimaju u obzir prilikom izrade politika EU-a.

U sklopu prijave na događanje Srednja škola Hrvatski kralj Zvonimir objasnila je zašto želi sudjelovati: „Više od pola milijuna izbjeglica prošlo je kroz našu zemlju na putu prema Njemačkoj. Prema tim ljudima u različitim se zemljama postupa na različiti način.

Skupina vrlo motiviranih učenika iz naše škole svakako bi imala nešto za reći o tom pitanju.“

IMG_4968.JPG (895.27 KB)
IMG_4963.JPG (906.06 KB)

objavio: Mirjana Komadina   datum: 4. 3. 2016.