TVOJA EUROPA, TVOJE MIŠLJENJE: Krčki gimnazijalci izrazili svoje mišljenje o pitanju migracija u Europi

Ratovi i progon prisilili su više ljudi nego ikada na napuštanje domova i odlazak na opasan put u bolji život. Kako se nositi s odgovornošću europskih kreatora politike i odlučivati kako postupati s osobama koje traže utočište i sigurnost na našim granicama?

Na to pitanje odgovore su potražili učenici srednjih škola u okviru rasprave mladih Europljana pod nazivom Tvoja Europa, tvoje mišljenje.

Svake godine od 2010., stotinjak učenika dolazi u Bruxelles, u Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) raspravljati o relevantnim temama za mlade i Europu. To je prilika mladima za susret s učenicima iz drugih europskih država te za upoznavanje iz prve ruke s radom EGSO-a i EU-a. Ove godine su Hrvatsku predstavljali učenici Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir iz Krka.

Tijekom tri dana, od 17. do 19. ožujka. 2016., u središnjici EGSO-a učenici su promišljali o rješenjima na izazov migracija s kojima se Europa i ostatak svijeta danas suočavaju i predlagali konkretne mjere koje bi se mogle provesti u školama, udrugama i lokalnoj zajednici, kako bi se mladim migrantima pomoglo da se učinkovito integriraju u europsko društvo.

Za događanje su odabrane 33 škole od 400 koje su se prijavile iz 28 država članica, a prvi puta među njima su i škole iz pet država kandidatkinja (Albanije, Turske, Crne Gore, Srbije i Makedonije). EGSO ovo događanje organizira sedmu godinu za redom kako biomogućio da se stavovi, iskustva i ideje mladih ljudi uzimaju u obzir prilikom izrade politika EU-a.

U sklopu prijave na događanje srednja škola Hrvatski kralj Zvonimir objasnila je zašto želi sudjelovati: „Više od pola milijuna izbjeglica prošlo je kroz našu zemlju na putu prema Njemačkoj. Prema tim ljudima u različitim se zemljama postupa na različiti način. Skupina vrlo motiviranih učenika iz naše škole svakako bi imala nešto za reći o tom pitanju.“

Hrvatsku su, u raspravi mladih Europljana na temu izbjegličke krize, predstavljali krčki srednjoškolci: Niko Peričić, Eleonora Lekić, Melanie Vičević (3.G) i mentorica prof. Carol Marković.

Lidija Pavić-Rogošić, članica Europskog gospodarskog i socijalnog odbora, posjetila je 4. ožujka 2016. Srednju školu Hrvatski kralj Zvonimir kako bi  učenike pripremila za sudjelovanje u raspravi mladih Europljana i kako bi im pomogla da se pripreme za to događanje koje je ove godine posvećeno pitanju migracija u Europi.

Zadaća učenika iz cijele Europe bila je predložiti konkretne mjere koje bi se mogle provesti kako bi se mladim migrantima pomoglo učinkovito integriranje u europsko društvo.

O raspravi i konkretnim prijedlozima mladih Europljana na skupu u EGSO-u u Bruxellesu od 17. do 19. ožujka 2016. pročitajte  OVDJE .

Novi list, ožujak 2016.

Mediji_o_nama.jpg (138.70 KB)
yeys-2016---ppt-hr.ppt (5.39 MB)

objavio: Marinko Franolić   datum: 21. 3. 2016.

« Kolovoz 2017 »