Uoči 95. obljetnice škole

Krčka srednja škola obilježava 95 godina postojanja i rada.

Dana 12. listopada 1921. godine otvorena je Mala realna gimnazija u Krku.

Utemeljitelji krčke gimnazije bili su: načelnik općine Krk i liječnik Otmar Brovet i Đuro Mužina, tajnik općine Krk koji su se zalagali za otvaranje hrvatske gimnazije u Krku u vrlo osjetljivom povijesnom razdoblju. Tim domoljubnim utemeljiteljima izražavamo štovanje za izniman doprinos razvoju školstva u Krku. Molba za otvaranjem gimnazije koju su uputili tadašnjoj vladi u Zagrebu urodila je plodom. Vlada je odobrila otvaranje gimnazije i općina je dala na raspolaganje svoju zgradu na obali te su iste godine otvorena prva dva razreda realne gimnazije.

Kao jedina srednja škola na otoku i sljednica krčke gimnazije, Srednja škola Hrvatski kralj Zvonimir, njeguje i promiče prosvjetne, kulturne, humanističke i etičke vrijednosti i predstavlja duhovno izvorište bodulskoga kraja. Iz nje su u svijet krenuli brojni uspješni otočani, koji su vlastitim radom i znanjem zadužili ne samo otok Krk, nego i cijelu Hrvatsku.

Krčka srednja škola ove godine ponosno slavi 95.rođendan. Obljetnica će, kako dolikuje broju svjećica na torti, biti obilježena na pravi način. Obljetnička fotografija učenika i djelatnika u formi broja 95, novo izdanje ljetopisa, izložba Iz prošlosti škole, svečani program, druženja, ali i sjećanja na prohujale školske godine samo su dio onoga što za rođendansko slavlje svojoj školi pripremaju učenici i profesori.

Krčka srednja škola, osim što je jedina srednja škola te vrste na otoku, posebna je, ali se i razlikuje od drugih, sličnih škola i po osobitim aktivnostima učenika i nastavnika. Od nekadašnje Male realne gimnazije iz 1921. godine, Srednja škola Hrvatski kralj Zvonimir je u 21.stoljeću izrasla u školu koja kadrom, obrazovnim programima, praćenjem suvremenih trendova, kao i statusom zelene, eko-škole, nimalo ne zaostaje za srednjim školama u velikim urbanim sredinama.

Tolerancija, humanost, ljudska prava, zaštita prirode, vrijednosti su koje škola promiče dugi niz godina, odgajajući i obrazujući svoje učenike u otvorene ljude spremne za uspjeh. Planiranje i izvođenje suradničke i interaktivne nastave, odgoj i obrazovanje za ljudska prava, odgoj i obrazovanje za okoliš, kulturno-povijesnu baštinu i međunarodna suradnja, samo su neki od projekata s kojima se, s pravom ponosimo.

Povijest i sadašnjost, prošlost i budućnost zbog svega će toga na pravi način biti obilježena i proslavljena u srijedu 12. listopada 2016. godine, kada će svojoj srednjoj školi svi Krčani moći čestitati 95. rođendan!

objavio: Mirjana Komadina   datum: 4. 10. 2016.