IZLOŽBA: ARHEOLOŠKI SUSRETI

U Srednjoj školi Hrvatski kralj Zvonimir, u okviru cjelogodišnjeg programa popularizacije arheologije, 27. siječnja 2017. godine, povodom Noći muzeja, postavljena je putujuća izložba Arheološkog muzeja u Zagrebu pod nazivom Arheološki susreti.

Riječ je o inicijativi koja se provodi u dvadeset i jednoj školi u Republici Hrvatskoj, po jednoj na području svake županije te u gradu Zagrebu. U Primorsko-goranskoj županiji, program Arheoloških susreta u tekućoj školskoj godini provodit će se u krčkoj školi, s ciljem podizanja svijesti o kulturnoj baštini, s posebnim naglaskom na arheologiju lokalnog kraja, a učenicima ujedno omogućiti da kroz iskustvo osobnog angažmana upoznaju arheologiju kao znanost, muzeje te bogatu arheološku baštinu zavičaja.

Izložba je u školskom holu bila otvorena za javnost od  27. siječnja do 10. veljače.Tijekom trajanja izložbe srednjoškolci su preuzeli ulogu kustosa te se na taj način okušati u čuvanju, istraživanju i komuniciranju sadržaja izložbe.

Predavanje o arheologiji namijenjeno učenicima prvih razreda gimnazije održao je kustos Ozren Domiter, a učenici će, aktivno sudjelujući kao mladi kustosi, stečena znanja o ovoj znanstvenoj disciplini podijeliti i sa zainteresiranim posjetiteljima tijekom sljedeća dva tjedna gostovanja izložbe u Srednjoj školi Hrvatski kralj Zvonimir.

Škola se tako uključila i u manifestaciju kojom se nastoji ostvariti jedan od osnovnih strateških ciljeva Hrvatskog muzejskog društva, a to je provođenje aktivnosti na percepciji muzeja kao baštinskih ustanova, ustanova identiteta i muzeja kao nezaobilaznog dionika u održivom razvoju turizma.
Aktivnostima u manifestaciji Noći muzeja potiče se na prepoznavanje muzeja kao dinamičnih institucija koje povezuju ljude s globalnim izvorima informacija te idejama i stvaralaštvom za kojim tragaju; na prepoznavanju muzeja kao institucija koje čine bogatstvo ljudskog izraza i kulturnu raznolikost dostupnu svim korisnicima i na svim medijima te na poticanje aktivnosti razvijanja znatiželje kao motiva za posjet muzeju, muzeja kao ustanova znanja, ali i prostora za zabavu i smisleno provođenje slobodnog vremena.

objavio: Mirjana Komadina-Mergl   datum: 23. 1. 2017.

« Kolovoz 2017 »