Arheološki susreti u Arheološkom muzeju u Zagrebu

Učenici 1.GA i 1.GB razreda te zainteresirani učeniCI iz 2.G uključeni u program popularizacije arheologije - Arheološki susreti, posjetili su 16. prosinca 2016. Arheološki muzej u Zagrebu pod vodstvom razrednica Jelene Bogović i Gordije Marijan.

Uz razgled stalnog postava Egipatske zbirke i sudjelovanje u radionici, učenike je kroz stalni postav Muzeja proveo kustos Ozren Domiter. Učenicima je objašnjena didaktička uloga muzeja u suvremenom društvu, a vodstvom kroz stalni postav Arheološkog muzeja u Zagrebu učenicima je omogućena interakcija s predmetima i rezultatima istraživanja koji su u udžbenicima zastupljeni isključivo pasivno, kroz recepciju gotovih rezultata (Zagrebačka mumija i Zagrebačka lanena knjiga, Vučedolska golubica, Solinjanka…). Kustos Ozren Domiter je, kao koordinator Arheoloških susreta, učenike uputio i u daljnju provedbu cjelogodišnjeg programa. Škola će u sljedećem polugodištu ugostiti tematsku gostujuću izložbu, a tijekom trajanja izložbe učenici će preuzeti zadaće kustosa- čuvanje, istraživanje i komuniciranje sadržaja izložbe. Učenici će sljedećih mjeseci promišljati i o baštini koja ih okružuje i s kojom svakodnevno žive te će u okviru nastave povijesti istraživati arheologiju lokalnog kraja i kreativno se i kritički izraziti (izraditi video uradak, seminar, plakat ili predavanje o istraženoj temi). Učenici su posjetili i Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti te saslušali predavanje o Bašćanskoj ploči - "rodnom listu Hrvata". Naša škola s ponosom nosi ime hrvatskog kralja Zvonimira. U tituli kralja Zvonimira – „kralj hrvatskij“ – na Bašćanskoj ploči prvi je put na hrvatskom jeziku zapisano hrvatsko nacionalno ime (otud naziv „Zvonimirova ploča“, „Kraljevska ploča“). Učenici su posjetili i Muzej realnosti - Muzej iluzija koji je povodom 70. godišnjice djelovanja UNICEF-a, "oživio" potresnu stvarnost u kojoj žive mnoga djeca u svijetu. Uz pomoć virtualne stvarnosti, holograma, optičkih iluzija i raznih instalacija UNICEF je u Muzeju realnosti prikazao stvarnost najugroženije djece te svim posjetiteljima osigurao realno interaktivno iskustvo koje otvara nove poglede na današnji svijet, u kojemu zbog siromaštva, prirodnih katastrofa i ratnih zbivanja teško žive milijuni osoba, među kojima je veliki broj djece.

FotorCreated.jpg (327.79 KB)

objavio: Mirjana Komadina-Mergl   datum: 23. 1. 2017.

« Lipanj 2017 »