VLAK SJEĆANJA 2017.

Četvrta generacija učenika je predstavila Srednju školu Hrvatski kralj Zvonimir, otok Krk i Hrvatsku u međunarodnom projektu Treno della memoria/Vlak sjećanja na Auschwitz 2017. Međunarodni projekt Vlak sjećanja škola provodi u suradnji s Udrugom antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka.

Učenici Karlo Sintić, Anamarija Fugošić, Fran Vasilić, Kristina Manzoni, Filip Nešić, Korina Hrabrić i Lorena Fugošić te profesor Hrvoje Karabaić su boravili od 23. do 27. ožujka 2017. u Poljskoj kao dio hrvatske delegacije u Vlaku sjećanja. Proputovavši vlakom od Hrvatske do Poljske i natrag 2.300 kilometara, na simboličan su način odali počast žrtvama tog ozloglašenog logora. Posjetili su Memorijalni centar i muzej Auschwitz-Birkenau te sudjelovali na komemoracija na kojoj se svake godine okupljeni prisjećaju žrtava Auschwitza. Hrvatski predstavnik, krčki srednjoškolac Fran Vasilić je održao emotivan i dirljiv govor.

„Danas, u osjetljivim i uzburkanim vremenima, prožetim tragovima mržnje koji su vidljivi u terorističkim napadima, ali i općom rezignacijom prisutnom u današnjem društvu, više je no ikad važno osjetiti tragediju, gotovo ju dotaknuti, kako bismo se, kao generacija mladih koja stasa, svojom mladenačkom snagom suprotstavili toj mržnji i ravnodušnosti.

Koliko god slušali i čitali o holokaustu, ništa nas ne može pripremiti na emocije koje će nam izazvati sam susret sa zlom i okrutnošću. Svrha ovog putovanja nije samo da se sjetimo svih stradanja i patnji holokausta, nego da ih i nikada ne zaboravimo. Kažu da će se povijest sama po sebi ponoviti onda kada ljudi zaborave prošlost. Želim da upravo emocije koje osjećamo na ovom mjestu budu naša nada i naše najjače oružje da zajedno gradimo bolji svijet u kojem se ovakve tragedije neće dešavati.“

Izvor: Kanal RI; U Auschwitz vlakom sjećanja na žrtve holokausta otputovali i primorsko-goranski srednjoškolci http://www.kanal-ri.hr/hr/vlak_sjecanja/6404/2

vlak_sjecanja.jpg (105.94 KB)

objavio: Mirjana Komadina-Mergl   datum: 15. 2. 2017.

« Listopad 2017 »