PROF. GORDIJA MARIJAN SUDJELOVALA U PROGRAMU EDUKACIJE O HOLOKAUSTU U NEW YORKU

"Whoever saves a single life is as if one saves the entire world." (Tko spasi jedan život - spasio je cijeli svijet.)

Profesorica Gordija Marijan je, kao dobitnica stipendije američkog udruženja holokaust organizacija (AHO) i Veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država za poučavanje o Holokaustu, pohađala ljetnu školu - program edukacije o Holokaustu u New Yorku na Jewish Foundation for the Righteous (JFR) Institute na Columbia University.

The Jewish Foundation for the Righteous (Židovska zaklada za pravednike) se zalaže za poučavanje o povijesti holokausta i očuvanju nasljeđa o pravednicima, ne-Židovima koji su riskirali svoje živote kako bi spasili Židove tijekom Holokausta te je 2000. godine pokrenula nacionalni program edukacije nastavnika o holokaustu. Uz američke kolege, u programu su sudjelovali i nastavnici iz Europe (2 iz Poljske i 2 iz Hrvatske).

Hrvatsku su ove godine predstavljale profesorice Tihana Biuk Magaš iz Gimnazije Vladimira Nazora, Zadar te profesorica Gordija Marijan. Osim intenzivnog programa ispunjenog predavanjima eminentnih američkih sveučilišnih profesora, izvršne dopredsjednice JFR-a Stanlee Stahl i brojnih radionica, posebna je čast bila održati nazočnima predavanje o  primjerima dobre prakse i načinima podučavanja holokausta u Srednjoj školi Hrvatski kralj Zvonimir. Američke kolege su iskreno oduševljene školskim projektom Putujem i učim, sudjelovanjem u Vlaku sjećanja za Auschwitz, suradnjom sa Udrugom antifašista otoka Krka, Projektom Šafran, izložbama Anne Frank - povijest za sadašnjost, izložbom i knjigom S. Volarić U paklu su zvijezde ravnodušno sjale te učeničkim video radovima kojima se potiče kreativnost i kritičko mišljenje kod naših učenika.

Srednja škola Hrvatski kralj Zvonimir veliku pažnju posvećuje poučavanju o holokaustu. Naši učenici stječu senzibilitet za tešku temu, uključujući se u različite projekte koji ih potiču da se osvijeste o opasnostima diskriminacije, predrasuda i netolerancije, tj. na opipljiv način upoznaju s temom holokausta.

Posebno smo ponosni na sudjelovanje u međunarodnom projektu "Vlak sjećanja za Auschwitz" koji već četvrtu godinu provodimo u suradnji s Udrugom antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka.

program_edukacije_o_holakaustu_u_New_Yorku.jpg (85.64 KB)

objavio: Marinko Franolić   datum: 12. 7. 2017.