USUSRET RIBARSKOM DANU RIBARSKE SVAĐE U BAŠKI

Nakon uspješnog predstavljanja u Puntu, Krku i Vrbniku, krčki učenici - glumci dramske skupine Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir pod vodstvom profesorice Zdenke Stegnjaić, uprizorenjem Goldonijevih "Ribarskih svađa" predstavili se i bašćanskoj publici.

U srijedu, 5. srpnja 2017. krčki srednjoškolci, okupljeni u dramsku skupinu Šlapa, izveli su komediju u tri čina „ Ribarske svađe“ , prema predlošku slavnog talijanskog komediografa Carla Goldonija. Predstava je izazvala oduševljenje u Puntu i Vrbniku, a  mladi glumci su podijelili svoj talent i s publikom u Baški, u kompleksu sv. Lucije u Jurandvoru i tako najavili tradicionalne Ribarske dane u organizaciji Turističke zajednice općine Baška koji će se u Baški obilježavati od 4. do 6. kolovoza 2017.

Mladi glumci su iz različitih mjesta s cijelog otoka, govore svaki svoju domaću čakavicu, tako da se u simpatičnom vrtlogu smijeha, doskočica, nestašne igre i događanja na sceni čuje i ča, i čo, i če, čuje se i prepoznaje sva ljepota domaćeg govora i atmosfere bliske, domaće, životne, svakodnevne. Likovi poput Parona, Libere, Keke, Uršule, Mare Lucijete, Bepa, Krište i drugih, kao da nisu glumljeni. Ono su što jesu: Obični, svakodnevni likovi koje stalno srećemo, ljudi poput nas samih, ljudi koje pozdravljamo s kojima se družimo, živimo. A to je ono što ovu predstavu čini izvrsnom, a glumce (pa makar bili i početnici) prepoznatljivima u različitosti svake pojedinačne interpretacije. Kao da nisu na pozornici.

Scena vjerno prikazuje ono što glumci govore: Ona poručuje: Ovo je Mediteran, Primorje, otok Krk, okruženje u kojem smo mi, naši životi, naše brige, ljubavi, radosti, tuge, slutnje, intrige …

Veliko hvala „meštrici“ Zdenki Stegnjaić, redateljici koja je s toliko mara, žara i strpljenja u našim učenicima „isprve“ prepoznala talent, predanost i iznad svega začuđujuću lakoću igranja.

5L8A0506.jpg (326.05 KB)
5L8A0516.jpg (414.55 KB)
5L8A0525.jpg (350.94 KB)
Ribarske_sva_e_Baska_(1).jpg (501.08 KB)
Ribarske_sva_e_kolaz.jpg (471.05 KB)

objavio: Marinko Franolić   datum: 31. 7. 2017.