SŠHKZ- Škola ambasador EP u Europskom parlamentu

Zastupnica  Europskog parlamenta Željana Zovko ugostila je učenice i učenike  Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir u Europskom parlamentu u Strasbourgu od 11. do 13.  prosinca 2017. godine.  Zastupnica Zovko je uputila poziv gostoprimstva tijekom posjeta našoj Školi u listopadu ove godine, kada  je Srednjoj školi Hrvatski kralj Zvonimir osobno  dodijelila status Škole ambasadora Europskog  parlamenta.

Mladi ambasadori, njihova mentorica Gordija Marijan te Andrijana Žic, predsjednica Školskog odbora u ime ravnateljice  Đurđice Cvitkušić,  tijekom trodnevnog  boravka dobili su priliku upoznati se s radom i funkcioniranjem Europskog parlamenta u kojem se donose odluke koje direktno utječu na život svih građana EU-a.  Učenici  su imali priliku upoznati se s radom zastupnice Zovko i njezinim svakodnevnim aktivnostima te su iz prve ruke vidjeli kako izgleda dan zastupnice Zovko tijekom održavanja plenarne sjednice u Strasbourgu.  Boravili su i u glavnoj vijećnici u kojoj im je zastupnica Zovko objasnila kako se izglasavaju ključne odluke koje utječu na svakog građanina EU, pa tako i na njih. Posjetili su i novootvoreni Planetarium gdje su kroz dinamične i interaktivne multimedijske alate mogli vidjeti kako se točno oblikuju zakoni i donose odluke u Parlamentu i u ostalim europskim institucijama. Prisustvovali su i predavanju  o institucijama Europske unije te  im je objašnjeno kako funkcionira donošenje zakona na razini EU, donošenje proračuna i upoznati su s aktivnostima hrvatskih zastupnika u Europskom parlamentu, mogućnostima iskorištavanja fondova i programima Europske unije koji su namijenjeni mladima, poput Erasmus + programa.  Zastupnica Zovko tijekom posjeta je istaknula: „Drago mi je da su mladi ambasadori Europskog parlamenta danas imali priliku vidjeti kako funkcionira u praksi sve ono što su u protekloj godini učili kroz sudjelovanje u projektu Škola ambasador Europskog parlamenta. “

Zastupnica Zovko je, uz  mlade ambasadore iz Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir, ugostila i članove Foruma mladih i Kluba žena Udruge bosanskih Hrvata „Prsten“ iz Zagreba te studente s Ekonomskog fakulteta Osijek, maratonce koji trče već  šestu  godinu za redom ultramaraton od 227 kilometara na relaciji Vukovar-Srebrenica.  Posjetitelji su zastupnici Zovko na kraju posjeta, kao znak zahvalnosti, uručili simbolične darove, ručne radove, monografiju o Krku kao i fotografije maratonaca s njihovog puta od Vukovara do Srebrenice.

ep1.jpg (2.21 MB)
ep2.jpg (1.22 MB)
ep3_(1).jpg (998.57 KB)
ep4.jpg (3.14 MB)
ep5.jpg (116.23 KB)

objavio: Mirjana Komadina-Mergl   datum: 18. 12. 2017.

ERASMUS+ PROJEKTI

« Studeni 2018 »