Susret mladih – Rockenhausen, Njemačka 22. – 28. srpnja 2018.

Učenici srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir Nina Petrović, Lorena Magaš, Leon Prendivoj, Marino Milčetić, Leonard Depope, Gabriel Malović i Marin Geljić sudjelovali su u pratnji profesora Nina Sertića  na susretu mladih koji se pod nazivom „YOUrope – Your Europe“ održao u Rockenhausenu koji je grad pobratim Krku. Projekt je financirala Europska unija kroz program Erasmus+ Mladi na djelu, a voditelj projekta je grad Rockenhausen. Na šestodnevnom susretu mladih sudjelovalo je preko 50 mladića i djevojaka iz gradova pobratima Rockenhausena. Mladi iz Hrvatske, Njemačke, Poljske i Francuske imali su tako priliku družiti se, razmjenjivati znanja i ideje, učiti o kulturi drugih i raditi na učvršćivanju europske ideje zajedništva. U tu je svrhu svaki od gradova sudionika (Krk, Rognac, Glubczyce, Rockenhausen) pripremio vlastitu prezentaciju. Mladi predstavnici Krka predstavili su bogatu kulturnu i turističku ponudu grada Krka kroz prezentaciju i film Đir po Krku koji su snimili učenici Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir.

Program se sastojao od radionica, predavanja i prezentacija te su sudionici imali priliku pobliže se upoznati s gradom Rockenhausenom i njegovim klubovima i aktivnostima za mlade. Organizirane su posjete lokalnim poduzećima te je sudionicima prikazano kako funkcionira dualni sustav strukovnog obrazovanja u Njemačkoj. Poseban naglasak stavljen je na razvijanje društvenih i građanskih kompetencija mladih pa su organizirane radionice na temu integracije imigranata u društvo te su sudionici imali priliku iz prve ruke čuti priče mladih ljudi koji su zbog rata izbjegli iz svojih domovina.

Mladi su također imali priliku promisliti o svojim građanskim dužnostima i osvijestiti potrebu za aktiviranjem mladih u političkom životu svakog demokratskog društva. U tu je svrhu organiziran posjet regionalnom parlamentu u Mainzu.

Naposljetku nije se sve bilo samo red, rad i disciplina već su sudionici imali priliku družiti se i stvarati nova prijateljstva, pa su u tu svrhu organizirane filmska večer, zajednički odlazak na bazen, slobodno vrijeme za sport, zajednički roštilj i sl.

Na završetku susreta sudionici su naglasili kako se nadaju da će se jedan od gradova prijaviti sličan Erasmus+ projekt i sljedeće godine, a sve kako bi se nastavilo graditi prijateljstva i učvršćivati veze među ljudima i državama članicama Europske unije.

20180728_091254.jpg (2.77 MB)
IMG-20180729-WA0009.jpg (382.96 KB)

objavio: Daria Papa   datum: 16. 8. 2018.

ERASMUS+ PROJEKTI

« Studeni 2018 »