Zasadi drvo, ne budi panj – Dani kolektivne sadnje drveća i u Krku

Građanska inicijativa Dani kolektivne sadnje drveća u Hrvatskoj pokrenuta je s idejom da svatko može zasaditi drvo i na taj način doprinijeti poboljšanju vlastite životne sredine, a ujedno i dati svoj doprinos borbi protiv klimatskih promjena.

Cilj građanske inicijative je potaknuti građane, udruge, tvrtke i ustanove da bilo samostalno, bilo u suradnji sa svojim lokalnim jedinicama samouprave u tri dana od 25.-27. listopada, diljem Hrvatske na privatnim i javnim površinama zasade što više stabala kako bi doprinijeli pošumljavanju svojih životnih sredina i time istaknuli važnosti i brojne dobrobiti drveća i zelenila, osobito u urbaniziranim sredinama.

Učenici Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir Krk svojom su akcijom sadnje stabala podržali inicijativu "Zasadi drvo, ne budi panj". Stabla su posadili učenici prvih razreda, uz suradnju i pomoć djelatnika Vecla d.o.o iz Krka, koji se bave uređenjem zelenih površina. Za sađenje borova odabrano je područje iznad kupališta Dražica.

O važnosti pošumljavanja, kao i o kratkoj povijesti pošumljavanja na području grada Krka učenike je kratko upoznala Vanda Dunato dipl. ing. uređenja krajobraza. Objašnjavala je i vodila učenike i tijekom sadnje borova, što se našim učenicima učinilo kao jednostavan zadatak.

Nešto veći izazov je predstavljalo kopanje nove rupe za sadnicu. Obzirom na kamenito područje bilo je potrebno " zasukati rukave", ali i poslušati dobar savjet iskusnije osobe. Bilo je ovo zanimljivo iskustvo svima i nadamo se da će se s pošumljavanjem nastaviti i dalje. Zahvaljujemo Vecli d.o.o. i djelatnicima na podršci, donaciji i pomoći u realizaciji ove aktivnosti.

Fotografije: učenici prvih razreda u sadnji borova: Iva, Žana, Denis, Nikola, Matija, Doroteo, Ivana, Nikola, Petar i Marin.

Karmen Dunato Pavičić, prof.

1.jpg (1.75 MB)
2.jpg (2.23 MB)
5.jpg (2.12 MB)
zasadi_drvo.jpg (564.26 KB)
3.jpg (2.42 MB)
6.jpg (1.96 MB)
7.jpg (1.74 MB)
9.jpg (1.98 MB)
16.jpg (1.75 MB)
15.jpg (1.82 MB)

objavio: Mirjana Komadina   datum: 24. 10. 2019.