Četvrti put zaredom obnovljen status Škole ambasadora Europskog parlamenta

Prema provedenoj vanjskoj evaluaciji za školsku godinu 2019./2020., krčka je srednja škola četvrti put zaredom obnovila status Škole ambasadora Europskog parlamenta

Unatoč, kako u krčkoj Srednjoj školi Hrvatski kralj Zvonimir kažu, nikad izazovnijoj školskoj godini, prema provedenoj vanjskoj evaluaciji za školsku godinu 2019./2020. ova je otočna srednjoškolska obrazovna institucija četvrti put zaredom obnovila svoj prestižni, i predanim radom zasluženi status Škole ambasadora Europskog parlamenta (za 2019./2020. godinu).

– Naše vrijedne učenice i učenici uključeni u taj program stekli su pritom status ambasadora i ambasadorica juniora, pohvalila nam se tim povodom njihova mentorica, Gordija Marijan, profesorica povijesti u SŠ Hrvatski kralj Zvonimir te već neko vrijeme i nositeljica statusa ambasadorice seniorke Europskog parlamenta.

Viceprvaci

– Osobito smo ponosni na plasman naše škole, točnije naših učenica i učenika uključenih u spomenuti program koji su, među polaznicima pedesetak škola uključenih u program poticanja i promicanja vrijednosti demokracije, ali i same Europske unije, po bodovima osvojenim u projektnom vrednovanju njihova rada zauzeli respekta vrijedno drugo mjesto, odmah iza ovogodišnjih nacionalnih šampiona iz Gimnazije Vukovar, zaključuju otočni prosvjetari predani europskome odgoju i obrazovanju mladih otočana, članica i članova četvrte generacije mladih ambasadorica i ambasadora Europskog parlamenta.

Informirani srednjoškolci

Program »Škola ambasador Europskog parlamenta« od školske se godine 2016./2017. provodi u svim državama članicama Europske unije, pa tako i u Hrvatskoj. Europska parlamentarna demokracija, aktivno građanstvo i razumijevanje vlastitih prava i obveza državljana Europske unije niti su vodilje programa koji, svaka na svoj način, u djelo kontinuirano provodi svaka od u nj uključenih srednjih škola.

Cilj tog programa, objašnjavaju nam otočni ambasadori i ambasadorice, podizanje je razine informiranosti mladih o Europskoj uniji, kao i izgradnja njihove svijesti o zajedničkim europskim vrijednostima te o pravima koja imaju kao europski građani.

Čvrste veze

Jedan od učinaka tog programa jest i stvaranje čvrstih veza između hrvatskih srednjih škola i Ureda Europskog parlamenta u našoj zemlji, a sve kako bi nastavnici i učenici postali što suvereniji u svojim ambasadorskim ulogama, svatko u svom školskom i lokalnom okruženju.

Učenici se tijekom provedbe programa uz pomoć mentora – ambasadora seniora – upoznaju s radom Europskog parlamenta i odgovornostima zastupnica i zastupnika koji Parlament predstavljaju, svaki u svojoj matičnoj državi članici.

Uz ostalo, krčku su srednju školu s ciljem upoznavanja i čim potpunijeg inforimiranja o »europskoj stvarnosti« u proteklim godinama posjećivali i neki od naših europarlamentarca pa su tako, uz ostale, s mladim otočankama i otočanima o svim aktualnostima imali zadovoljstvo »raspredati« i Ivan Jakovčić, Ruža Tomašić te Željana Zovko.

Krčki su srednjoškolci, k tome, u više navrata iskoristili priliku posjetiti i sjedište Europskog parlamenta u Strasbourgu.

Izvor: Novi list ( Mladen Trinajstić, 17.12. 2020.

saep.jpg (1.45 MB)

objavio: Mirjana Komadina   datum: 22. 12. 2020.