NAŠA ŠKOLA PRVI PUT DIO FESTIVALA ZNANOSTI 2. - 7. svibnja 2022.

Srednja škola Hrvatski kralj Zvonimir po prvi put se uključila u program Festivala znanosti.

U ponedjeljak 2. svibnja i u srijedu 4. svibnja 2022. doc. dr. sc. Tomislav Portada, kemičar i popularizator znanosti s Instituta Ruđer Bošković, gostovao je u Srednjoj školi Hrvatski kralj Zvonimir i održao radionice naziva "Analizom pogodi koja je sol u vodi". Na radionicama koje su dio ciklusa "Kemijsko-inženjerske radionice HDKI-ja", sudjelovali su učenici svih gimnazijskih razreda i nekoliko učenika osmog razreda krčke osnovne škole.

U utorak 3. svibnja od 10 do 16 sati naši su učenici sudjelovali na predavanjima i radionicama Festivala znanosti održanima na Kampusu na Trsatu. 32 učenika i dvoje nastavnika; prof. Stela Prendivoj i prof. Hrvoje Karabaić, sudjelovali su na predavanju dr. sc. Tomislava Portade "Slučajna otkrića u kemiji", nakon čega su učenici podijeljeni u grupe prema svojim interesima sudjelovali na radionicama; Šarenilo kemije, (Bio)kemija oko nas, Izrada prirodne kozmetike, Izrada lijekova na superračunalu, Mentalne bolesti: Odaja tajni, Super moći jednog kvasca, Mikroskopiranje, Mali detektivi, Pet otopina u potrazi za identitetom, Ugljični dioksid - zlikovac našeg doba, Fantastični peptidi i kako ih pronaći, Vinska mušica - mali organizam za velika otkrića, Što je krv i Svjetleće stanice.

U ponedjeljak 2. svibnja realizirana je prva radionica na kojoj je sudjelovalo jedanaest srednjoškolaca i troje učenika osmog razreda krčke osnovne škole. Voditelj radionice bio je dr. sc. Tomislav Portada sa svojim suradnicima, među kojima je bila i bivša učenica krčke srednje škole, Mia Bušljeta, mag. chem., student kemije Emanuel Pištan i maturant Prirodoslovne i grafičke škole Rijeka - Matteo Zausnig te Lovro Pavletić, mag. phys. Učenicima je bilo podijeljeno sedam bočica označenih šiframa s nepoznatim sadržajem otopina. Opažajući promjene koje se događaju prilikom miješanja otopina, učenici su trebali otkriti sastav svake od otopina te za svaku dokazanu otopinu napisati po jednu jednadžbu kemijske reakcije kojom su potvrdili svoj odgovor. Najbrža u rješavanju zadatka bila je učenica Katarina Lesica iz 2.Gb razreda te je nagrađena knjigom Anite Peti-Stantić i Vedrane Stantić, Putovanje u nepoznato (Zašto se bavim znanošću i kako je do toga došlo?) Istom knjigom nagrađen je i učenik Noah Brivet iz 3.G razreda za najbrže rješenje na radionici održanoj u srijedu 4. svibnja.

objavio: Mirjana Komadina   datum: 25. 4. 2022.