KRČKI JEDRILIČARI USPJEŠNI NA MEĐUNARODNOJ SCENI

Jedriličari JK Vihor iz Baške i JK Plav iz Krka vratili su se s desetodnevne turneje od 17. travnja do 27. travnja 2014. na regatama za Europa Cup u Švicarskoj i Italiji u klasi Laser 4.7 .

Bašćanski tim su predstavljali brat i sestra, Ivan i Iva Vlahinić te Marko Žužić, a  s njima je putovala i Mara Žužić iz JK Plav Krk. Mlade otočane vodio je iskusni trener JK Baška, Igor Barbalić.

Prvih pet dana se plovilo na jezeru u Luganu gdje je sudjelovalo 64 jedriličara iz petnaestak europskih država. Nije bilo sreće s vjetrom tako da su u četiri takmičarska dana odjedrena samo dva plova po slabom vjetru. Naši juniori su se dobro snašli i postigli odlične rezultate: Mara Žužić je u ukupnom poretku na 12. mjestu, Ivan Vlahinić na 13. mjestu, a Iva na 15. mjestu. Marko Žužić  je diskvalificiran zbog preranog starta u jednom plovu te je osvojio 50.mjesto.

Iz švicarskog Lugana ekipa je krenula prema talijanskom Lago di Garda, drugom velikom jezeru na kojem ih je čekala još veća europska juniorska jedriličarska elita. Ta se regata ujedno boduje i za Prvenstvo Hrvatske. Mladi Krčani su iskoristili dan putovanja za kratki predah u poznatom zabavnom parku Gardaland. Smješteni su u malo slikovito mjesto Malcesine, a dočekalo ih je proljetno sunce bez vjetra za njihova jedra. Prvi plov je vožen tek 24. travnja, a na startu je bilo 566 jedriličara iz cijele Europe. Tijekom pripreme iz marine u Malcesineu, teško je bilo vidjeti jezero od jedara koja su prekrila horizont.

U klasi Laser 4.7 bilo je 257 takmičara, a zbog brojnosti  jedrilo se u više grupa: jedna za djevojke kojih je bilo čak 71 i dvije za dečke.

Prvi dan nije se jedrilo zbog nedostatka vjetra, sljedeća dva dana puhalo je prosječnih 15 čvorova da bi posljednji dan u nedjelju puhalo orkanskih 30 čvorova uz kišu koja je otežavala plovidbu. Unatoč nepovoljnim uvjetima, naši jedriličari su postigli vrlo dobre rezultate. Nakon sedam održanih plovova, Žužić Marko je završio na 25. mjestu, s tim da je dva plova i vodio regatu.

Vlahinić Ivan je završio regatu na 76.mjestu. Nešto slabiji rezultat posljedica je preranog starta i želje da se što bolje započne regata, a prejak vjetar nikako nije odgovarao Ivanovoj laganoj konstituciji.

U ženskoj konkurenciji u istim uvjetima, Iva Vlahinić je osvojila izvrsno 19. mjesto, a Mara Žužić 32. mjesto. Kasno navečer, nakon cijelog dana pod jedrima na Gardi, praćeni pljuskom sretno su stigli na otok Krk.

Sudjelovanje na regatama u jakoj međunarodnoj konkurenciji najboljih juniorskih jedriličara svijeta, neprocjenjivo je iskustvo mladim krčkim jedriličarima za daljnja takmičenja za Europa kup.

Tekst: Branka Polonijo

objavio: Mirjana Komadina   datum: 30. 4. 2014.