Proslava Dana škole

Uvijek aktivni, ali i kreativni krčki srednjoškolci, mnogobrojnim aktivnostima, između 21. svibnja i 5. lipnja 2014., slavili su Dan škole.

Proslava je počela otvaranjem multimedijalnog izložbenog projekta Tanac na zelenon koji se u prostoru Galerije Decumanus mogao razgledati između 21. i 30. svibnja, a nastavljena je predstavljanjem zanimljive e-knjige Štroligi, autora Petra Trinajstića, poznatog krčkog fotografa i filmaša. Riječ je o interaktivnom materijalu s pričama iz vrbničke usmene predaje što ih je zabilježila Marija Kraljić, koautorica  tiskanog izdanja knjige Štorligi. U novom ruhu pučke priče (kojima su glavna poveznica različita nadnaravna bića), predstavljene su na drugačiji način,  zahvaljujući mogućnostima multimedijske, odnosno interaktivne tehnologije. Priče Marije Kraljić u predstavljenom izdanju, Petar Trinajstić je obogatio video prilozima, interaktivnom fotografijom, 3D modelima, pojmovnikom te brojnim drugim sadržajima vezanim uz vrbničku kulturnu baštinu.
Središnji dio proslave Dana Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir organiziran je 5. lipnja kada su tijekom prigodnog programa nazvanog poput izložbe Tanac na zelenon podijeljena priznanja i nagrade učenicima i mentorima koji su postigli izvrsne rezultate na  natjecanjima, u znanju, vještinama ili sportu. Ove godine  natjecateljske smotre je pohodilo  117 učenika, među kojima se njih 33 plasiralo na županijska, 12 na međužupanijska, 12 na državna te dvoje učenika na međunarodna natjecanja.
U uvodnom govoru, pred okupljenim učenicima, profesorima i mnogobrojnim uzvanicima, ravnateljica škole Đurđica Cvitkušić, sve je srdačno pozdravila, naglasivši kako se u pripremi  programa Dana škole, kao i prethodnih godina, ostalo vjerno tradiciji, budući da je jedan od osnovnih ciljeva ove ustanove držati se otoka, odnosno njegove kulturno-povijesne baštine : kanta, tanca, domaće besede i prekrasnog krajolika. U nastavku programa nizali su se pjevači, svirači i recitatori, a predstavljene su i sve školske aktivnosti te uspjesi krčkih školaraca, od obilježavanja Dana kruha i Dana kravate,  primanja nagrade koju je školi dodijelila Zaklada za razvoj civilnog društva, međunarodnog natjecanja turističko-ugostiteljskih škola, obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Vukovara, organiziranja radionica u sklopu edukacije o ovisnostima, sudjelovanju učenika na Proljetnom krosu, pripremanja i sudjelovanja na natjecanju Ponos Domovine, suradnje s civilnim sektorom, organizacije Sata povijesti, obilježavanja Dana mira, čišćenja plaža u suradnji s krčkom Turističkom zajednicom, uključivanja u inicijativu Zdrav za pet, priređivanja Dana otvorenih vrata, pa sve do dobivanja certifikata međunarodne Eko škole i konačno programa kojima tradicilonalno završava školska godina.
U nastavku proslave, profesorica Mirjana Komadina Mergl predstavila je cjelogodišnje školske projekte Eko škola za eko otok Krk i Pazi, snima se! s naglaskom na priču o kratkom dokumentarnom filmu Štorija od ovac i sira, nastalom u režiji krčkih srednjoškolaca, koji bilježi  otočnu tradicionalnu proizvodnju vrbničkog ovčjeg sira - jedne od najčuvenijih krčkih delicija.
Na kraju jednosatnog programa, Patricija Delač, članica Udruge Ponos Domovine i voditeljica projekta Volim Domovinu, krčkim školarcima: Matku Spicijariću, Vandi Žic i Luciji Dujmović te njihovoj mentorici, profesorici Gordiji Marijan, uručila je srebrne plakete kao dokaz izvrsnosti, i rezultata ostvarenih na prestižnoj državnoj smotri znanja i sporta Ponos Domovine održanoj u Zagrebu početkom svibnja.

Više o nagrađenim učenicima za uspjehe na natjecanjima, pročitajte u nastavku vijesti.

natjecanja_ucenika.docx (20.17 KB)
pohvale_drz._natjecanje.doc (56.00 KB)

objavio: Mirjana Komadina   datum: 6. 6. 2014.