Dan kravate

Krčka Srednja škola Hrvatski kralj Zvonimir tradicionalno obilježava Dan kravate

Škola je svake godine 18. listopada ukrašena neobičnim modnim dodatkom - kravatom dugom dvadeset metara koju su učenici i profesori napravili 2010. godine. Svečano obilježavanje ovog dana škola provodi od 2008., kada je Hrvatski sabor jednoglasnom odlukom zastupnika 18. listopada proglasio nacionalnim Danom kravate. Učenici tada već tradicionalno dolaze u školu ukrašeni kravatom, slaveći dan svečanosti, uljuđenosti, ponosa i zajedništva, pridružujući se tako simbolično srednjoškolskoj zajednici.

Neobična je kravata sastavljena od različitih komadića platna spojenih u šarenu cjelinu. Svaki komadić šarene kravate predstavlja jednog učenika, dio razred, a cijela kravata predstavlja čitavu školu. Njome su kretivni srednjoškolci željeli istaknuti vrijednost zajedništva u različitosti te na mladenački način od kravate stvoriti maštoviti proizvod. Kravatu najčešće nose ozbiljni i zaposleni ljudi te ona rijetko čini dio mladenačkog odijevanja. Stoga je odlučeno da se među mladima popularizira upravo ovaj modni detalj. Projekt obilježavanja Dana kravate u odgoju i obrazovanju srednjoškolaca naglašava proces razvoja nacionalnog identiteta, s naglaskom na kreativnost, interese i ideje, uključujući također odgoj za prepoznavanje te poštivanje kultura drugih naroda. U tom procesu kravata simbolizira uspješnost i uljuđenost, a istovremeno predstavlja najprepoznatljiviji dio imidža Hrvatske. Kravata je 2010. godine bila postavljena na zgradu Stare gradske vijećnice u centru grada Krka, a kako je bura ometala postavljanje instalacije, domišljati su je učenici omotali oko zdenca na Veloj placi u Krku. Od tada, svake godine 18. listopada postavljamo kravatu na zgradu ili unutar naše škole kao zanimljivu instalaciju i svečano obilježavamo Dan kravate.

Mediji o nama:

objavio: Mirjana Komadina-Mergl   datum: 16. 10. 2014.