NE VOLIM TE ZBOG ONOG ŠTO JESI, VEĆ ZBOG TOGA ŠTO POSTAJEM KADA SAM S TOBOM

Image Hosting by PictureTrail.com

Pozivamo sve učenike i djelatnike naše škole, a i sve zainteresirane, na predstavu "Priča o Tanji i Mariju" koja će se održati  u petak, 13.veljače 2015. u 10,45  u sportskoj dvorani SŠ Hrvatski kralj Zvonimir.

U predstavi, koja je rađena prema istoimenoj knjizi Nataše Bijelić, glume i pjevaju učenici 2.G razreda te jedan maturant kao specijalni gost. Sve  se odvija pod redateljskom palicom prof. Zdenke Stegnjaić i uz tehničku podršku našeg domara Mire.

Ovo je priča o dvoje srednjoškolaca i njihovoj ljubavnoj vezi. Kada kažemo ljubavna veza, prva asocijacija nam je ljubav, nježnost, sviđanje. Možda nam padaju na pamet neki romantični filmovi ili knjige koje smo svi, zasigurno, gledali, čitali i gdje je sve idealno i savršeno. Ali vidjet ćemo iz priče koja slijedi da stvarnost nije uvijek tako “ružičasta”.

U nastavku vijesti provjerite jeste li u kvalitetnoj ljubavnoj vezi.

Prema istraživanju nasilja u adolescentnim vezama (Cesi, 2004.) 60% mladih ljudi izjavljuju da su doživjeli neki oblik nasilja u vezi, 43% mladih izjavljuju da su koristili neki oblik nasilnog ponašanja u vezi, 87% djevojaka i 57% mladića smatra da je nasilje u vezama ozbiljan problem. Najčešći oblik nasilja je ljubomora , posesivnost kontrola, optuživanje i emocionalne ucjene (48 % mladih je doživjelo ljubomoru) dok 17% mladih pristaju na nešto samo zato što im je neugodno ili ih je strah reći ne.
Među mladima 26% mladića i 13 % djevojaka ne smatra šamaranje nasilnim ponašanjem, također prema istom istraživanju 25 % mladića i 12 % djevojaka ne smatra prisiljavanje na seksualne odnose nasilnim ponašanjem. (svaki četvrti mladić očekuje da djevojka pristane na seksualni odnos ako je tijekom zajedničkog izlaska potrošio više novaca na nju).
Djevojke su sklonije doživljavati i činiti emocionalne (psihološke) oblike nasilja, dok mladići više koriste tradicionalne i seksističke stavove o rodnim ulogama, a skloni su i ne prepoznavanju određenih ponašanja kao nasilnih.

Također, prema Istraživanju rodno uvjetovanog nasilja u adolescentnim vezama (Nasilje ne prolazi samo, Cesi, 2007.) osjećaji i reakcije koje mladići i djevojke navode kao posljedice su kod djevojaka (osjećaj povrijeđenosti, tuge, nesigurnosti, nelagode, straha, srama i krivnje) dok su kod mladića ravnodušnost , emocionalna indiferentnost.

Upravo zbog toga CESI je pokrenuo Projekt prevencije nasilja u adolescentnim vezama u koji se uključila i naša škola programom NASILNE VEZE SU BEZ VEZE u koji su uključeni učenici 2.G razreda.

Cilj programa bio je :

- Informirati mlade o učestalosti, uzrocima i posljedicama nasilja u vezama.

- Osposobiti mlade za prepoznavanje nasilja te razviti mehanizme suočavanja s nasiljem u vezama.

- Utjecati na promjenu stavova koji podržavaju nasilje.

- Razviti i unaprijediti vještine potrebne za ostvarenje kvalitetne veze

- ...i sve to prenijeti drugim učenicima, kroz jedan zabavan i poučan način

Je li ti veza ravnopravna i kvalitetna, ili ne?

Ako si trenutno u vezi, postavi si slijedeća pitanja i sam/a procijeni je li ti veza kvalitetna i ravnopravna ili u njoj ima zlostavljanja.

Jesi li u vezi s nekim tko ...

DA

NE

Prema tebi se ponaša ljubomorno i posesivno?

Određuje ti tko može biti tvoj prijatelj/ica?

Provjerava gdje ideš i što radiš?

U tebi izaziva strah?

Bojiš se kako će reagirati na neke stvari?

Nasilan/nasilna je?

Eksplodira kad se naljuti?

Gura te ili namjerno zabija (recimo, o zid)?

Prečvrsto te hvata?

Vrši pritisak zbog seksa?

Za vrijeme seksa, koristi nasilje ili ga /je se bojiš?

Pokušava te izolirati od društva i/ili obitelji?

Omalovažava tvoje prijatelje/ice ili obitelj?

Pokušava te kontrolirati?

Naređuje ti?

Krivi tebe/ili druge za svoj problem?

Omalovažava te (makar i kroz „šalu“)?

Naziva te uvredljivim imenima?

Ruga ti se pred drugima?

Veza prebrzo postaje jako ozbiljna?

Ne pušta te da prekineš vezu iako to želiš?

Ako si odgovorio/la DA i na jedno pitanje, vrijeme je da malo razmisliš – je li ti veza štetna ili čak nasilna?

Ako je tvoj odgovor DA na neka ili većinu pitanja, vrijeme je da potražiš pomoć od nekog kome vjeruješ i tko te voli ili da potražiš stručnu pomoć.

Misliš li da si u opasnosti, ODMAH potraži pomoć!

objavio: Mirjana Komadina   datum: 9. 2. 2015.