Što je ljubav gramatici?

Na facebooku časopisa Jezik objavljen je članak pod nazivom Što je ljubav gramatici? Prenosimo ga u cijelosti.

Dan zaljubljenih, Valentinovo, a znamo li što znači ljubav? Ma ne, neću održati slovo o tržišnoj isplativosti Valentinova trgovcima, ni o tom da ljubav nije materijalna pa da ju ne moramo pokazivati poklonima, ni o srceterorističkom kiču - koji na vas vrijeba i ovdje :).

Što je ljubav gramatici?

Ljubav je apstraktna, mislena imenica. Ženskoga je roda, pripada i-vrsti jer joj je genitiv jednine na –i, ljubav, ljubavi. U instrumentalu može imati dva oblika – ljubavi i ljubavlju. Možete svoju valentinovsku čestitku završiti riječima: s ljubavi ili s ljubavlju, oboje je pravilno. Morate biti oprezni s ljubavnim željama i bivšim ljubavima – voljela bih i voljela sam, ali: volio bih i volio sam.

Ljubav ima zajednički korijen (sveslavenski i praslavenski ljub) s brojnim sličnoznačnim riječima: ljubiti, ljubnuti, ljubovati, poljubiti, zaljubiti se, ljubakati, ljubakati se, ljubomoriti, ljuba, ljubavnik, ljubavnica, preljubnik, preljubnica, ljubitelj, ljubiteljica, ljubljenik, ljubljenica, ljubimac, ljubimica, ljubomora, ljubomornost, poljubac, ljubić, ljubavnički, ljubavni, ljubomoran... pa je i u imenima Ljuba, Ljubo, Ljubica, Ljubmir, Ljubdrag, Slavoljub, Ljubuški, Ljubušak, Ljubljana, Ljubljanica...

Rječnici različito definiraju ljubav, jedni neutralno, a drugi posve konzervativno - naravno, temeljno značenje ljubavi. Tako u jednom rječniku piše da je ljubav putena privlačnost i osjećajna privrženost između muškarca i žene; u drugom stoji da je ljubav snažan osjećaj naklonosti, strastvene privrženosti, duhovna i/ili spolna privlačnost jednog bića prema drugome. Ljubav može značiti i ljubljenu osobu, pa možete imati ljubav svojega života.

Ljubav dolazi u stalnim svezama s pridjevima – Božja ljubav, velika, sudbonosna (fatalna), smrtonosna, romantična, majčinska, sestrinska, bratska, nesretna, platonska, tjelesna, zabranjena, istospolna, bivša; s glagolima – voditi ljubav, doživjeti ljubav, izjaviti ljubav.

Ljubav je u stalnoj svezi s drugim imenicama – ljubav prema domovini, prema obitelji, prema Bogu, prema pravdi, prema muškarcu, prema ženi, prema mužu, djeci, majci, bratu, sestri, dijete ljubavi, brak iz ljubavi; kao pridjevna izvednica s imenicama – ljubljena osoba, voljena osoba, ljubavno pismo, ljubavna izjava, ljubavna želja, ljubavni trokut, ljubavni odnos, ljubavni roman, pjesma, stihovi, film.

Ljubav je dijelom brojnih frazema i izreka – raditi što za čiju ljubav; obećati ljubav do groba; vratiti ljubav za ljubav; napraviti što za čiju ljubav; čist račun, duga ljubav; biti ljubomoran kao pas; ljubav na prvi pogled; zaljubiti se do ušiju; zaljubiti se na prvi pogled; umrijeti od ljubavi; umrijeti za ljubav; kašalj i ljubav ne mogu se skriti; vodite ljubav, a ne rat; vole se kao pas i mačka; biti zaljubljen u samoga sebe; ljubi bližnjega svoga (kao samoga sebe); ljubav je slijepa.

Ljubav i njezine izvedenice česte su u našem rječniku - ljubav nam je važna, kaže to i velika porodica riječi u kojoj je ljubav temeljna riječ.

Napisala: Sanda Ham

objavio: Mirjana Komadina   datum: 26. 1. 2013.