Zahlađenje i zahladnjenje

Glagoli zahladiti i zahladnjeti dijelom su hrvatskoga jezika, svaki sa svojim značenjem – zahlađenje i zahladnjenje, zahladiti i zahladnjeti ne znače isto.

Glagolska imenica od glagola zahladnjeti koja znači 'postati hladnim ili hladnijim' jest zahladnjenje. Često se griješi tako da se umjesto imenice zahladnjenjeupotrebljava imenica zahlađenje koja se dovodi u vezu s glagolom zahladiti,čije je značenje 'učiniti što hladnim', npr. zahladiti odnose.

Pogrješno je: *Idući tjedan očekuje nas zahlađenje; *Naglo zahlađenje uništilo je usjeve.

Pravilno je: Idući tjedan očekuje nas zahladnjenje; Naglo zahladnjenje uništilo je usjeve.

Ta dva glagola pripadaju svojim sustavima – postoji niz glagola na -jeti i -iti s različitim značenjima, glagoli na -jeti znače postajati kakvim, a glagoli na -iti znače činiti što kakvim.

Pocrvenjeti, pomodrjeti, pobijeljeti znači postati crven, modar, bijel (u licu), pocrveniti, pomodriti, pobijeliti znači učiniti što kakvim (obojiti crvenom, modrom ili bijelom bojom).

Glagol zahladnjeti znači postati hladnim (vrijeme), a zahladiti znači učiniti što kakvim (zahladiti odnos sa susjednom zemljom). Prema tomu, vrijeme će zahladnjeti i ne znamo koliko će trajati zahladnjenje; odnose sa susjedima zahladit ćemo i ne znamo koliko će trajati zahlađenje.

U razgovornom se jeziku ta razlika slabije čuva, pa se može pocrveniti, a tako i pomodriti kada dođe zahlađenje – makar to znači da nas je netko obojio crvenom i modrom bojom kada je zahladio odnose s nama. Ako želimo reći da smo zbog sniženja temperature postali crveni ili modri, trebali bismo reći da smo pocrvenjeli ili pomodrjeli zbog zahladnjenja.

Savjet napisala: Sanda Ham

smiley Savjet poslušajte u radijskoj emisiji Eci, peci - reci Radio Osijeka:

Časopis Jezik, 11. siječanj 2012.

Izvor: http://www.facebook.com/note.php?note_id=361403417208589

objavio: Mirjana Komadina   datum: 26. 1. 2013.