2015-10-15 12:52:19

Putujuća izložba: Anne Frank - povijest za sadašnjost

Srednja škola Hrvatski kralj Zvonimir ugostila je putujuću izložbu "Anne Frank - povijest za sadašnjost".
Specifičnost izložbe je što posjetitelje kroz njen sadržaj vode učenici - vodiči (peer guides) koji su i sami srednjoškolci.
Zato su naši vrijedni učenici volonteri proveli cijeli petak i subotu na intenzivnoj edukaciji koju su vodili posebno obučeni HERMESovi treneri Tvrtko Pater, Franjo Jurkin i Luka Ignac te će sljedeća tri tjedna (koliko izložba gostuje u našoj školi) na pristupačan i otvoren način ostalim učenicima i posjetiteljima približiti teme kojima se izložba bavi.
U projektu aktivno sudjeluje desetero učenika: Sanja Bjelobradić, Marija Blažević, Laura Karabaić, Silvija Kosić, Melanie Vičević, Luka Vladić, Emma Žnidarić i Eva Žužić iz 3.G te Marija Brusić i Anamaria Fugošić iz 2.G pod vodstvom mentorice Gordije Marijan.

 

Cilj izložbe je ukazati na stradanja djece tijekom povijesti, te učenike upoznati s metodama propagande i dehumanizacije koje dovode do toga da se određene društvene skupine počne smatrati manje vrijednima.
Učenici na interaktivan način saznaju o stradanjima djece tijekom povijesti, te uče kako se mogu aktivno boriti u vlastitim zajednicama protiv diskriminacije i mržnje.
Izložba je ostvarena u sklopu projekta Povijest za svijest, a organizatori su Hrvatska edukacijska i razvojna mreža za evoluciju sporazumijevanja (HERMES) i Kuća Anne Frank iz Amsterdama.

 

Fotografije s radionice i otvorenja izložbe pogledajte na Facebook stranici škole.

Izložba na 30-ak panela donosi brojne detalje iz života židovske djevojčice i njezine obitelji s kraja Drugog svjetskog rata, ali i aktualizira pitanje ponovne pojave nacističke ideologije u suvremenom svijetu, upotpunjenu originalnim hrvatskim panelima koji donose lokalni kontekst tema kojima se izložba bavi - NDH, komunizam i Domovinski rat.

"Dnevnik Anne Frank" jedan je od najpotresnijih svjedočanstava o progonima Židova tijekom Drugog svjetskog rata. Djevojčica Anne Frank, u cijelom svijetu prepoznata kao simbol dječje žrtve holokausta, rođena je u Frankfurtu na Majni 1929. godine. Četiri godine poslije s obitelji seli u Amsterdam, nakon što u Njemačkoj na snagu stupaju protužidovski zakoni. Početkom okupacije Hitlerovih nacista, Frankovi sele u tajno skrovište, gdje Anne tijekom dvije godine piše dnevnik.

Anne Frank dobila je dnevnik na svoj 13. rođendan i u njega su zapisana njena iskustva od 12. lipnja 1942. do 1. kolovoza 1944., kada je zabilježen zadnji zapis u 'Dnevniku'. Pisma je pisala samo za sebe sve dok u proljeće 1944. na radijskoj postaji Oranje nije čula govor nizozemskog ministra prosvjete uz izbjeglištvu Bolkensteina.

On je rekao da će se nakon rata morati skupiti i objaviti sva svjedočanstva o patnjama nizozemskog naroda za vrijeme njemačke okupacije. Kao primjer je naveo i dnevnike, a pod dojmom njegovog govora Anne Frank je odlučila da će nakon rata objaviti knjigu koja će se temeljiti na njezinu dnevniku. Nakon objave, '50-ih godina neprestano se sumnjalo u izvornost dnevnika, pa je Državni institut za ratnu dokumentaciju u Amsterdamu proveo istraživanje o bilješkama i nedvojbeno utvrdio da je dnevnik autentičan. 

Izvor:http://www.glasistre.hr/


Srednja škola hrvatski kralj Zvonimir Krk