2011-02-21 08:42:51

MEĐUNARODNI DAN MATERINSKOG JEZIKA

Međunarodni dan materinskoga jezika obilježava se svake godine 21. veljače s ciljem unapređivanja, učenja i razvoja materinskog jezika te njegovanja jezične i kulturne različitosti i višejezičnosti.

UNESCO-v dokument 16/C iz 1970. godine kaže »Materinji jezik označuje put ljudskog bića i pomoću njega ono ulazi u društvo, čini svojom kulturu grupe kojoj pripada i postavlja temelje razvoju svojih intelektualnih sposobnosti.«

U školskoj knjižnici možete prelistati veoma korisnu i zanimljivu knjigu Atlas jezika te tako saznati i možda se i iznenaditi koliko sve jezika na svijetu postoji i na kojim se prostorima govore. Također, saznat ćete nešto više i o hrvatskom jeziku te njegovom odnosu s drugim srodnim i manje srodnim jezicima.

UNESCO je 1999. godine na 30. zasjedanju Glavne skupštine na prijedlog Bangladeša proglasio dan 21. veljače Međunarodnim danom materinskoga jezika. Važnost toga dana potvrđena je godine 2001. aklamacijom na 31. Glavnoj skupštini. Tada je usvojena Deklaracija o kulturnoj različitosti, gdje u 5. članu piše: »...svakoj se osobi mora omogućiti izražavanje i stvaranje djela na jeziku koji izabere, posebice na materinskome jeziku...«

Od tada se svake godine slavi u svijetu Međunarodni dan materinskoga jezika kao jedan od zajedničkih simbola ravnopravnosti svih naroda (na žalost, u praksi još uvijek nepostignute).


Srednja škola hrvatski kralj Zvonimir Krk