2018-12-10 09:17:38

KNJIŽEVNA VEČER: OTOK KRK KONAČNO OTKRIVEN

Nakon turističkog vodiča „Puntarski kod“ i knjige o životu zadnjeg govornika veljotskog jezika Antonija Udine Burbura „Tako je govorio Burbur“,  Alan Žic-Teklin 7. prosinca 2018. u knjžnici Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir predstavio je novu knjigu „Otok Krk konačno otkriven“. Pedesetak ljudi u knjižnici srednje škole sa zanimanjem je slušalo što o svojoj knjizi govori  autor Žic-Teklin, Riječanin puntarskih korijena, novinar, književnik i turistički vodič.

Više o predstavljanju knjige u nastavku vijesti i na stranicama Novog lista 

http://www.novilist.hr/Vijesti/Regija/Otoci/Otok-Krk-konacno-otkriven-u-vodicu-koji-to-nije

 

Ova knjiga nije turistički vodič, pojasnio je na početku prezentacije autor, u njoj nema traga najpoznatijim otočnim atrakcijama,  niti popisa restorana, hotela i svih ostalih tipičnih elemenata klasičnih  turisrtičkih vodiča.

Etnološki vodič otoka Krka bilježi tradicionalnu arhitekturu i objašnjava detalje na kućama i ulicama kojima prolazite svakoga dana. Kroz legende i anegdote opisuje se mentalitet drevnih Krčana. Kako su se izrađivale kamenice? Kako se plaćalo klesara? Zašto se prije prodaje kamenica okretala naopako i pod njom se dimila grančica smreke?

Stari natpisi kriju mnoga iznenađenja: u Vrbniku, nepismeni klesar naopako kleše "Ovo je kuća mene Jelene Šulini" pa ga danas možete pročitati samo s ogledalom. U Glavotoku, fratar urezuje u kamen zamolbu da udarcima mokrog konopa kazne drugog fratra. Stanovnici Jurandvora 1934. godine kradu i sakrivaju Bašćansku ploču. A na manje poznatoj Puntarskoj ploči godine 1833. nepoznati klesar urezuje porugu:: "Janko, umrit ćeš tvrd". U Malinskoj za vrijeme suše prakticiraju magijski obred Prporuša: osobu maskiranu u grm prolijevaju prljavom vodom, u nadi da će dozvati kišu. Nesretnoj skulpturi zvanoj "Postolar" u gradu Krku otkidaju nos, zbog običaja da joj u prolasku opale pljusku. Kipovi "Adam i Eva" iz Voza kraj Omišlja nisu ni mladi, ni goli, ni lijepi, niti žive u raju.

Narodni kirurzi rane šivaju mravljim ugrizima. Saznat ćete zašto se vještice boje zvona crkvice svetoga Roka i njegovog psa. Objašnjava se i fenomen omišaljskih lažnih betonskih prozora, jedinih na svijetu koji ne služe ničemu, jer se ne mogu ni otvoriti.

Otočne kamenice u koje se spremalo ulje i druge životne namirnice ili su služile za pranje ili napajanje stoke, nekada su izrađivali puntarski kovači. Nećemo nabrajati što je sve autor skupio u ovom svojem djelu, a koji su prikazani slikom i tekstom na  četiri jezika – hrvatskom, engleskom, talijanskom i njemačkom.

U  sklopu prezentacije prikazan je i najstariji poznati filmski zapis snimljen na otoku Krku iz 1920. godine.  

 

Izvor i fotografije:Portal otok Krk


Srednja škola hrvatski kralj Zvonimir Krk