eTwinning

Završetak eTwinning projekta “European democracy: Fostering democratic values and citizenship”
Lipanj 2025.
Nakon što su aktivnosti na projektu započele u listopadu 2024. i nakon uspješno realiziranih svih planiranih koraka 12. lipnja 2025. održan je i završni online susret učenika i nastavnika uključenih u projekt. Tijekom sastanka uživo učenici su pokazali svoje završene radove nastale kroz rad u međunarodnim timovima. Tema završnih radova bila je „Budućnost demokracije u Europi“ te su učenici zajednički izradili video uratke kroz aplikaciju Renderforest. Osim prikazaivanja uradaka učenici su tijekom posljednjeg sastanka ispunili i evaluacijski obrazac kroz koji su se osvrnuli na svoje sudjelovanje u projektu odgovarajući na pitanja o tome što su naučili, što im se najviše svidjelo i što bi voljeli da je bilo drugačije odrađeno. Nastavnici koji su sudjelovali u projektu iskoristit će evaluacije učenika za pripremu novog eTwinning projekta za sljedeću školsku godinu.
Budući je cilj projekta bio pružiti učenicima razumijevanje demokratskih procesa i potaknuti ih na aktivno i odgovorno sudjelovanje u društvu te kroz međunarodnu suradnja pružiti im priliku za razvoj međukulturalnih vještina i stvaranje prijateljstava, zaključeno je kako su navedeni ciljevi uspješno ostvareni što je vidljivo kroz rezultate. Učenici su kroz rad u međunarodnim timovima napravili presjek demokratskih sustava država iz kojih dolaze te sve objedinili u elektronsku knjigu. Hrvatski su učenici napravili video o važnosti sudjelovanja mladih na izborima. Konačno učenici svih škola sudionica odradili su i završni zadataka promišljanja o budućnosti demokracije i napravili kratke video uratke na temu.
Nino Sertić, prof.
“European democracy: Fostering democratic values and citizenship”
Rujan 2024.
Naša je škola i ove godine dio eTwinning projekta koji ove godine nosi naslov “European democracy: Fostering democratic values and citizenship”. Cilj je podizanje svijesti o demokraciji među učenicima srednjih škola iz Njemačke, Turske, Španjolske, Hrvatske, Poljske i Luksemburga uz naglasak na važnosti aktivnog građanstva. Kroz razmjenu i suradnju, učenici će istražiti različite aspekte demokracije u svojim zemljama i u Europi, baveći se trenutnim izazovima i prilikama za građansko sudjelovanje.
Ciljevi projekta su višestruki od promicanje razumijevanja temeljnih načela i vrijednosti demokracije, preko poboljšanja komunikacijskih vještina i međukulturalnog razumijevanja kroz međunarodnu razmjenu, do poticanje mladih na aktivno sudjelovanje u demokratskim procesima i razmišljanje o svojoj ulozi u društvu.
Projekt će se odvijati kroz nekoliko faza i to:
Uvod u projekt
- rasprava o ciljevima i očekivanjima
- izrada logotipa
- prethodna anketa o razumijevanju demokracije
- formiranje međunarodnih timova za zajednički rad na određenim temama
Demokracija u teoriji i praksi
- istraživanje i prezentacija o demokratskim sustavima zemalja sudionica
- rasprave o pravima i dužnostima građana u demokraciji
- usporedba političkih sustava i demokratskih praksi u zemljama sudionicama
Iskustvo demokracije: lokalni projekti
- učenici osmišljavajumale lokalne projekte za promicanje demokracije
Budućnost demokracije
- Brainstorming i razvoj ideja za budućnost demokracije u Europi
Zaključak
- završna anketa
- izrada zajedničke e-knjige ili blog dokumentacije
- evaluacija
U projekt će biti uključeni učenici trećih razreda kao i učenici koji će sudjelovati na Erasmus+ aktivnostima u ovoj školskoj godini. Sigurni smo da će rad na projektu omogućiti učenicima bolje razumijevanje demokratskog sustava, ali prije svega osvijestiti važnost učenja stranih jezika, stvaranja mreže poznanstava i prijateljstava na razini Europe, kao i razvijanje međukulturne kompetencije.
Nino Sertić, prof.
From today to the future
2023./2024.
Naši su učenici i ove godine sudjelovali u eTwinning aktivnostima te su tijekom lipnja odrađeni završni zadatci u sklopu projekta pod nazivom From today to the future. U radu su sudjelovali učenici drugih razreda opće gimnazije i hotelijersko-turističkog programa pod mentorstvom nastavnika Engleskog jezika N. Sertića. Aktivnosti na projektu su započele u prvom polugodištu u suradnji sa školama iz Španjolske (IES Gabriel Miro), Njemačke (Berufskolleg Meschede) i Turske (Inonu Anadolu Lisesi Pansiyonu, Kemal Ural Anatolian High School) koje su bile parteri i na prošlogodišnjem eTwinning projektu. Tema ovogodišnjih aktivnosti bila je ekološka osviještenost i istraživanje ekološkog otiska ljudi na okoliš. Projektni su zadatci bili ravnomjerno raspodijeljeni od listopada do svibnja ove školske godine. Na samome početku su odrađeni već klasične aktivnosti predstavljana učenika kroz prezentacije i Zoom sastanke uživo te izradu loga projekta. Uslijedili su kratka istraživanja najvećih ekoloških problema u svakoj je država sudionica te su učenici zajednički u međunarodnim timovima pokušali popisati moguća rješenja problema. Učenici su snimili i kratki video uradak s općenitim savjetima o zaštiti okoliša. Glavne projektne aktivnosti dovršene su u svibnju 2024. kada je održan i završni online sastanak na kojemu su ekipe učenika prezentirale svoje uratke.
Projekt je za cilj imao podizanje ekološke osviještenosti, unaprjeđenje jezičnih kompetencija i korištenje digitalnih tehnologija u međunarodnom okruženju što je uspješno ostvareno kroz suradnju s partnerskim školama. Osim ovih specifičnih ciljeva ostvareni su i opći ciljevi samog eTwinninga kao što su stvaranje mreže škola unutar Europske unije, povezivanje učenika, razvijanje međukulturne kompetencije i integriranje europskih tema u predmetne kurikulume.
Učenici koji su sudjelovali u ovogodišnjem projektu izrazili su zadovoljstvo odrađenim te spremnost za sudjelovanje u sličnim aktivnostima i u narednim godinama te se nadamo da će njihovo pozitivno iskustvo potaknuti i nove generacije učenika na sudjelovanje u eTwinning aktivnostima u našoj školi.
Nino Sertić, prof.