VIJESTI IZ ŠKOLE

VI. Memorijalni košarkaški turnir „Dražen Petrović“ u HOŠIG-u, „UVIJEK DAJEM SVE OD SEBE“

Fair play, prijateljsko druženje, razmjena iskustava, profesionalan pristup i odlična organizacija. Možda bismo ovako mogli ukratko sažeti VI. Memorijalni košarkaški turnir „Dražen Petrović“, koji je bio priređen 27. i 28. rujna 2024. u istoimenoj tjelesnoj dvorani HOŠIG-a. Šesto izdanje turnira okupilo je košarkašku ekipu Hrvatskog vrtića, osnovne škole, gimnazije i učeničkog doma „Miroslav Krleža“ iz Pečuha, VII. gimnazije iz Zagreba, Srednje škole „Hrvatski kralj Zvonimir” iz Krka – prvi puta su sudjelovali –, Srpskog zabavišta, osnovne škole, gimnazije i kolegijuma „Nikola Tesla“ iz Budimpešte, Općeprosvjetnog centra Nijemaca iz Baje i ne u zadnjem momčad domaćina. Prvoga dana u prijepodnevnim satima održano je svečano otvorenje sportskoga događaja, u sklopu kojeg su Nina Supurović (10.r.), Lilla Bengyeskov (9.r.), Luka Kovačić, Vilmos Szabó (11.r.), Mihajlo Benčić, Ognjen Penava (10.r.) i Nicholas Kapor (9.r.) učenici-glumci HOŠIG-ove Literarne i plesne pozornice kratkim igrokazom se prisjetili na hrvatskog košarkaškog velikana, sina grada Šibenika Dražena Petrovića, citirajući njegove misli i opisajući karijeru tog košarkaškog Mozarta. Atmosferu svečanosti uzdigle su plesačice plesne skupine „Tamburica“ sa navijačkim plesom. Publiku, među inima veleposlanika Republike Hrvatske u Mađarskoj Mladena Andrlića, državnoga tajnika za vjerske i manjinske odnose Miklósa Soltésza, glasnogovornika hrvatske manjinske zajednice u Mađarskom parlamentu Jozu Solgu, predsjednika Hrvatske samouprave Budimpešte Stipana Đurića i ravnateljicu Srednje škole „Hrvatski kralj Zvonimir” Gordiju Marijan pozdravila je glavna ravnateljica HOŠIG-a Ana Gojtan. „HOŠIG-ov Memorijalni košarkaški turnir Dražena Petrovića prije šest godine organizirali smo s ciljem da postane tradicionalnim događajem naše škole, u namjeri promicanja košarke među mladima, poticanja prijateljskog natjecanja i sjećanja na jednog dragog čovjeka, izuzetno darovitog i neumornog sportaša, na jednu svjetsku legendu“, naglasila je glavna ravnateljica Gojtan u svome prigodnom govoru, dodajući kako je šesti po redu turnir ujedno i dokaz kako je ta inicijativa uspjela.

Naime, toga dana 60 mladih sportaša je dalo „sve od sebe“ i pokušalo ostvariti što više poena. Državni tajnik Miklós Soltész u svome je obraćanju naglasio važnost učenja i sporta te savjetovao učenicima „da na bilo kojem putu da nastave svoju životnu karijeru neka ne zaborave da je znanje najvažnije u životu“. Evocirao je uspomene na košarkašku utakmicu 1986. u Budimpešti kada je Cibona obranila naslov europskog prvaka, na kojoj utakmici je i sam sudjelovao i imao prilike diviti se u igri tog košarkaškog velikana, Dražena Petrovića. Nakon ždrijeba, turnir je otvoren dvobojem ekipe Krleže i VII. gimnazije (16-49), te nastavljen susretom Tesle i HOŠIG-a (56-33), Srednje škole „Hrvatski kralj Zvonimir” i Krleže (35-26), Školskog centra Nijemaca i Tesle (30-33), a nakon objeda HOŠIG-a i Školskog centra Nijemaca (36-57), VII. gimnazije i Srednje škole „Hrvatski kralj Zvonimir” (41-13). Sutradan, 28. rujna sportski susret je nastavljen utakmicom VII. gimnazije i Školskog centra Nijemaca (21-33), Tesle i Srednje škole „Hrvatski kralj Zvonimir” (65-22), te dvobojem za V. mjesto Krleže i HOŠIG-a (33-45), za III. mjesto VII. gimnazije i Srednje škole „Hrvatski kralj Zvonimir” (47-17) i I. mjesto Školskog centra Nijemaca i Tesle (24-35). Rezultate VI. Memorijalnog košarkaškog turnira „Dražen Petrović“ priopćila je glavna ravnateljica Ana Gojtan: VI. mjesto pripalo je ekipi Hrvatskog vrtića, osnovne škole, gimnazije i učeničkog doma „Miroslav Krleža“ iz Pečuha, V. mjesto HOŠIG-u, IV. mjesto Srednjoj školi „Hrvatski kralj Zvonimir” iz Krka, III. mjesto VII. gimnaziji iz Zagreba, II. mjesto Općeprosvjetnom centru Nijemaca iz Baje, a I. mjesto pak Srpskom zabavištu, osnovnoj školi, gimnaziji i kolegijumu „Nikola Tesla“ iz Budimpešte. Glavna ravnateljica Gojtan je u  društvu voditeljice đačkog doma Estere Daražac-Bakóczi uručila povelje, medalje i pehare ekipama. Za najboljeg igrača turnira proglašen je Matija Andrić, polaznik Srpske škole „Nikola Tesla“, a za najboljeg strijelca Előd Virág, gimnazijalac Općeprosvjetnog centra Nijemaca iz Baje. Utakmice vodili su sudci: Bálint Bagi, Balázs Vigh, Bálint Kiss, Tibor Hervay i István Gaál. Turnir su financijski poduprli: Hrvatska samouprava Zuglóa, Hrvatska samouprava XVI. okruga, Hrvatska samouprava Kispesta, HOŠIG-ova Zaklada za hrvatsku prosvjetu i kulturu i Orbico Hungary Kft.

Tekst: Ana Gojtan/Kristina Goher

Foto: Kristina Goher

objavio: Mirjana Komadina   datum: 9. 10. 2024.

« Listopad 2024 »