I mi idemo u školu

Za HTV-ovu rubriku "I mi idemo u školu", posljednju u ovoj nastavnoj godini, novinarka Sunčica Findak posjetila je Srednju školu u Krku. Konobari i kuhari osvajaju nagrade, imaju mnogo europskih projekata, brinu o tradiciji, a imaju i prijedloge kako poboljšati turizam na otoku. Učenici srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir na Krku nedavno su se vratili s još jednog puta u sklopu Erasmusa. Bili su u Francuskoj i puni su dojmova. Do kraja nastavne godine imaju ambiciozan plan - snimiti film o svemu viđenom. Učenicima je to prilika da upoznaju zemlje EU i njihov školski sustav, obrazovanje, steknu neka prijateljstva, istaknuo je Nino Sertić, profesor engleskog jezika u Srednjoj školi Hrvatski kralj Zvonimir na Krku. Uspoređujući naš školski sustav s drugima, kaže Izak, ja ne bih ništa mijenjao jer je naš super. Ta izjava sigurno će se svidjeti ministru znanosti, obrazovanja i mladih Radovanu Fuchsu. Novinarka Sunčica Findak prilikom posjete Srednjoj školi Hrvatski kralj Zvonimir vidjela je i da u jednom razredu maturanti daju savjete predsjedniku Vijeća učenika kako nastaviti s europskim projektima pa je tako učenik Matej predložio npr. organizaciju simulacije Europskog parlamenta u školi. Ravnateljica te škole, Gordija Marijan napomenula je da su oni prva otočna škola koja je stekla status ambasadora Europskog parlamenta. Učenici se u toj školi pripremaju i za druge teme u vezi sa školom i zajednicom. Govoreći o tome kakav je život za mlade na Krku, Adrian je rekao kako je dobar za one koji žele trenirati sportove, ali za one koji traže noćni život - nije da će ga pronaći. U jednom razredu gdje su 3D printeri, nastavnik i učenici izrađuju zahvalnice učenicima za kraj nastavne godine na glagoljici. Učenik Patrik otkrio je da mu treba samo oko sat vremena od programiranja dizajna do printanja, odnosno oko 20 minuta za modeliranje, a nešto malo više od pola sata za printanje. Iz praktikuma za kuhare i konobare širio se miris ribljih specijaliteta, rižota od kozica. Saša Bešlić, nastavnik kuharstva u Srednjoj školi Hrvatski kralj Zvonimir na Krku istaknuo je da su mladi vrlo zainteresirani za zanimanje – kuhar. Emisije razne su pridonijele tome. Zanimanje je atraktivno i sve su bolji uvjeti rada, istaknuo je nastavnik Bešlić. Učenike koji se pak obrazuju za zanimanje konobara novinarka Findak posjetila je taman kada im je predavanje držala Andreja Dunato, profesorica hrvatskog jezika u Srednjoj školi Hrvatski kralj Zvonimir na Krku.

Ono što nikako ne smijemo zanemariti su komunikacijske vještine, a isto tako i prezentacijske. To je upravo ono što će vas izdvojiti iz „mora” drugih konobara ili ugostitelja, istaknula je profesorica Dunato. Jedna od učenica kazala je da je izabrala smjer „konobar” jer živi na otoku pa smatra da uvijek može naći posao. Posao će sigurno naći i oni koji su hotelijersko-turističkog smjera. Često šeću, zapisuju, ali i predlažu kako Krk napraviti još poželjnijom destinacijom. Moj prijedlog bi bio da otvorimo kulinarske radionice gdje mladi imaju priliku pripremati tradicionalna jela, kazala je Maja. Dobro bi bilo da ima malo više autobusnih linija, treba nam više autobusa, tvrdi Luka. Nadamo se da ovaj prilog gleda i gradonačelnik Krka, koji je, kažu nam, uvijek otvoren za dobre ideje.

image_(1).webp (50.28 KB)
image.webp (836.65 KB)

objavio: Gordija Marijan   datum: 17. 6. 2024.

« Srpanj 2024 »