OBILJEŽAVANJE MEĐUNARODNOG DANA GLAZBE - 1.10.2015.

U četvrtak, 1. listopada, obilježit ćemo Međunarodni dan glazbe. To je završnica projekta Moć glazbe koji su učenici započeli prošle školske godine, a u kojem su proučavali istraživanja o utjecaju glazbe na različita područja čovjekovog života (učenje, zdravlje, odmor, potrošnja, ugostiteljstvo). Projektom Glazba u turizmu, započetim prošle školske godine, htjeli smo istražiti veliki utjecaj glazbe u području turizma.

Tijekom cijelog četvrtka u holu će se prikazivati prezentacije učenika, lagana glazba, a učenici će moći sudjelovati u anketi Ono si što slušaš. U knjižnici će moći pročitati razne članke i slušati glazbu za meditaciju, protiv depresije, za bolje učenje i sl. Tijekom sedmog školskog sata, kada većina razreda ima SRZ, u holu će se održati kratki glazbeni kviz.

Više o projektu i događanjima pročitajte u nastavku vijesti, klikom na Opširnije.

Moć glazbe

Glazba se kroz povijest koristila u raznolike svrhe kao što je bodrenje prije bitke, uspavljivanje beba, poticanje na udvaranje, te za pratnju raznih ceremonija i važnih događaja tijekom života.

Glazba je u današnje vrijeme svima lako dostupna i njezine učinke često uzimamo zdravo za gotovo. Međutim, osim zabavne, kulturološke i reklamne vrijednosti, glazba ima i mnoge “skrivene” moćne učinke.

Glazba je vrlo moćan medij. Ona ima snažan utjecaj na razini društva jer omogućava komunikaciju kojoj više ne trebaju riječi. Na individualnoj razini ona je moćna jer može izazvati višestruke reakcije: 1. biokemijske - potiče izlučivanje hormona i neurotransmitera, 2. fiziološke – utječe na krvožilni, dišni, mišićni, živčani sustav, 3. psihološke – zahvaća spoznajne, emotivne i socijalne procese i 4. djeluje na duhovno- meditacijskoj razini.  Postoji malo stvari koje mogu izazvati tako veliki učinak na tako široki raspon ljudskih funkcija.

Već je odavno poznato da glazba djeluje terapeutski, smanjuje bol, poboljšava raspoloženje, ublažava stres, smanjuje dosadu, olakšava učenje...Ukratko ljudi koriste glazbu da bi poboljšali kvalitetu svojeg života.

Glazba utječe na radnike i potrošače, lakše radimo i više trošimo uz glazbu.

Jedno istraživanje pokazuje da 98% mladih i 75% starijih izjavljuje da svakodnevno sluša glazbu više od jednog sata. Ljudi ne samo da slušaju glazbu, mnogi u njoj i aktivno sudjeluju. Ti podaci ukazuju na činjenicu da je glazba postala neodvojivi dio našega svakodnevnog života na način koji je prije stotinjak godina bio nezamisliv.

Upravo zato što je glazba u nama i svuda oko nas odlučili smo napraviti jedan mali projekt i prikazati vam nalaze istraživanja koji govore o moći glazbe.

S nekim rezultatima upoznali smo vas na predavanju, a ostalo ćete moći pročitati, vidjeti i poslušati 1.listopada, u knjižnici i holu naše zgrade, kada se obilježava Međunarodni dan glazbe.

1. listopad - Međunarodni dan glazbe

Međunarodni dan glazbe, koji se pod okriljem UNESCO-a slavi 1. listopada, obilježava se i u Republici Hrvatskoj. Idejni tvorac Dana glazbe, poznati violinski virtuoz i muzikolog Yehudi Menuhin, tijekom cijelog života zagovarao je promociju glazbe u svim slojevima društva, kao i UNESCO-ove ideale mira i prijateljstva među narodima.

Slijedeći njegov primjer, od  godine 1975. glazbenici sa svih strana svijeta 1. listopada obraćaju se upravo najmlađima. Vodeći skladatelji, izvođači i muzikolozi održavaju predavanja o važnosti glazbe te o njezinu mjestu u modernom životu.

Međunarodni dan glazbe prilika je za organizaciju besplatnih koncerata i radionica s ciljem popularizacije glazbene kulture i sviranja instrumenata među mladima (i onima koji se tako osjećaju). Stoga glazbenici amateri i profesionalci ciljaju na što veći broj ljudi, pa se njihovi besplatni nastupi i koncerti organiziraju na gradskim trgovima, ulicama, ali i javnim prostorima poput muzeja, kolodvora i slično.

objavio: Daria Papa   datum: 29. 9. 2015.

« Svibanj 2024 »