Predavanje dr. sc. Josipe Cvelić Bonifačić: Menadžment i marketing kamping turizma

Josipa Cvelić Bonifačić prva je doktorica društvenih znanosti u Europi koja je obranila doktorsku disertaciju u kamping turizmu na temu „Menadžment konkurentnosti kamping turizma“. Boljeg predavača o kamping turizmu nismo mogli imati! Josipa Cvelić Bonifačić profesionalnu karijeru u turizmu započinje 1976. godine, a više je godina radila i kao profesor u našoj srednjoj školi. U kamping turizam ulazi 1985. godine kao direktorica kampa Pila u Puntu te kasnije i kao predsjednica Uprave Hotela Punat d.d. Od 2006. godine zaposlena je u turističkoj grupaciji Valamar Hotels & Resorts d.o.o. na funkciji direktorice za razvoj kampova, gdje i danas radi. Predaje na Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u Opatiji. Za učenike drugog, trećeg i četvrtog razreda hotelijersko-turističkih tehničara i profesore struke održala je 23. siječnja 2017. zanimljivo predavanje na temu „Menadžment i marketing kamping turizma“. Naši učenici mogli su čuti najnovije informacije iz kamping turizma, a posebice o „Valamaru“ - tvrtki koja upravlja najvećim kamping kapacitetom u Hrvatskoj. Raspolažu s 13 kampova odnosno 9500 smještajnih jedinica i ostvaruju 2,5 milijuna noćenja. Iz predavanja smo saznali da se kamping jako promijenio posljednjih godina, konkurencija je sve veća, a gosti sve zahtjevniji. Gostima se danas nude prostori koji pružaju sve sadržaje za kvalitetan boravak. „Gosti se u kampovima razlikuju prema motivima putovanja i vrijednostima. Tipičan gost kampa cijeni slobodu, okolicu, prirodu, neformalnost, prijateljstvo te mogućnost donošenja i promjena odluka kamo će, kada će i kako će putovati i boraviti. Psihološki profil gosta kampa najsličniji je profilu nautičara.“, istaknula je naša predavačica. Iz prezentacije smo saznali nešto više o pojmovima vezanim za kamp i kampiranje, o povijesti kampiranja koje u Europi započinje već 1886. godine , opremi za smještaj u kampu, a posebno nas je oduševio glamping turizam. Dotaknuli smo se i velikih hrvatskih kamova, kamp-gradova na zapadnoj obali Istre, srednje velikih kampova na Kvarneru te dalmatinskih mini kampova. Vidjeli smo i spotove uzor kampova: Union Lido-Cavallino (Italija), Camping Lanterna- Tar u Istri te Camping Krk. Posebno smo bili ponosni što je Camping Krk u našem gradu ,a od 2016. i prvi kamp s 5* u Hrvatskoj.

IMG_9693.jpg (3.79 MB)

objavio: Mirjana Komadina-Mergl   datum: 24. 1. 2017.