DAN SIGURNIJEG INTERNETA 2024

Obilježili smo Dan sigurnijeg interneta

6.2.2024.

Tema sigurnosti na internetu uvijek je aktualna, ali ovo je tjedan u kojem se posebno osvrćemo na nju. U našoj školi i ove smo godine sudjelovali u aktivnostima koje Centar za sigurniji Internet organizira povodom Dana sigurnijeg interneta, koji se obilježavao u utorak, 6.2.2024. Već više od 20 godina ovaj dan promovira sigurnije i odgovornije korištenje interneta, osobito među djecom i mladima u svijetu.

Ovogodišnji Dan sigurnijeg interneta održao se pod sloganom „Gejmaj sigurno – zajedno za bolji Internet“. Tako su učenici 3.G i 3. HTT razreda naše škole sudjelovali u radionici Netoksične kule s ciljem osvješćivanja štetnosti “toksičnog ponašanja” u online video igrama i drugim kooperativnim okruženjima te razvijanja strategije za konstruktivnu komunikaciju u grupnom okruženju.

Učenici su na radionici razmatrali pozitivne i negativne posljedice igranja videoigara. Od pozitivnih posljedica istaknuli su razvoj kognitivnih sposobnosti (koncentracija, orijentacija,  snalaženje u prostoru, organizacija vremena) i kritičkog mišljenja te timski rad. Međutim, postoje i negativne posljedice kao što su pojava agresivnog ponašanja, nedostatak samokontrole i teškoće s pažnjom i ispunjavanjem školskih obaveza.

Zaključak je da pravilo koje primjenjujemo općenito na sigurnost na internetu vrijedi i ovdje – umjerenost igra veliku ulogu. Ako ne pretjerujemo u igranju videoigara, one na djecu, mlade, ali i odrasle mogu imati pozitivan učinak. Kada razgovaramo o komunikaciji na internetu (uključujući i onu tijekom igranja online igara), važno je upamtiti da pravila koja vrijede u „offline“ svijetu, vrijede i u onom „online“.

Učenici 1. i 2. razreda razgovarali su općenito o sigurnosti na internetu te opasnostima koje tamo „vrebaju“ – od zlonamjernih programa, preko elektroničkog nasilja, pa sve do kreiranja (ne)sigurnih lozinki. Ove teme istraživali su tijekom nastave informatike i računalstva, a svoja saznanja iznijet će kroz kratke prezentacije, plakate i infografike.

DSI2024.png (1.35 MB)

objavio: Daria Papa   datum: 8. 2. 2024.