MEĐUPREDMETNA KORELACIJA

Učenici 2.G i 3.U razreda, u četvrtak 14. ožujka 2024., jutarnje su nastavne sate proveli ispijajući čaj uz poeziju i glazbu. Maturanti ugostiteljskog odjeljenja organizirali su jednostavni prigodni obrok - čajanku te su servirali i poslužili razne vrste čajeva i napitke od kave uz kroasane i čajne kekse. Učenici drugoga razreda gimnazije interpretirali su pjesme Crvene jabuke te su uz čitanje odabranih pjesama, analizu i glazbenu pratnju učenika na klaviru i gitari primjenjivali znanja iz književne teorije i upoznali se s glazbenim putovanjem sastava Crvene jabuke. Uživali smo u čaju i kavi, prigodnoj glazbi i poeziji, druženju i učenju te u mnoštvu smijeha i šale.

Ovakav suradnički tip nastave rezultirao je međupredmetnom korelacijom predmeta Hrvatski jezik, Glazbena umjetnost, Psihologija i Ugostiteljsko posluživanje. Stručni predmet, odnosno primjena praktičnih znanja u prepunom ugostiteljskom praktikumu omogućio je konobarima izvrsnu vježbu i primjenu znanja. S druge strane, uloga gostiju gimnazijalcima je pružila vježbu pravilnoga ponašanja u ugostiteljskome objektu, a učenici koji su vodili program i time uvježbavali svoje interpretativno čitanje, javno izlaganje i nastup, motivirali su ostale kolege da aktivno sudjeluju dosjećajući se teorijskih znanja. Interpretacijama lirskih pjesama koje uključuju znanja o vanjskoj i unutarnjoj kompoziciji djela, stilskim izražajnim sredstvima te također razgovor o emocijama i dojmovima koje na nas pjesme ostavljaju, ovaj smo susret učinili kako ugodnim, tako i učenicima iznimno korisnim i poučnim.  Ugođaj su upotpunili učenici koji su pokazali svoje glazbeno umijeće izvodeći skladbe pjesama koje smo interpretirali.

Andreja Dunato, prof.

Cajanka_-_korelacija_nastavnih_sadrzaja.jpg (277.67 KB)

objavio: Mirjana Komadina   datum: 27. 3. 2024.