RADIONICA IZ KEMIJE I FESTIVAL ZNANOSTI

U ponedjeljak 22. travnja 2024.  u našoj školi održana je radionica iz kemije pod nazivom " Analizom pogodi koja je sol u vodi". Radionicu je vodio prof. dr. sc. Tomislav Portada, kemičar koji je zaposlen na institutu Ruđer Bošković u Zagrebu, zajedno sa  studentom kemije Mateom Zausnigom.

Za organizaciju i tehničku realizaciju radionice pobrinula se nastavnica kemije Stela Prendivoj. Ovo je drugi puta da je naša škola bila organizator ove radionice. Ova radionica je dio ciklusa Kemijsko - inženjerskih radionica Hrvatskog društva kemijskih inženjera i tehnologa kojom se želi popularizirati i približiti znanost mladima.

Osmišljena je na temelju jednog od zadataka koji su bili na Međunarodnoj kemijskoj olimpijadi koja se održala 2016. g. u Gruziji.

Namijenjena je  učenicima gimnazijskih razreda koji imaju afinitet prema kemiji. Na radionici je sudjelovalo 14 učenika iz 1., 2. i 4. razreda. Na uvodnom predavanju prof. Portada detaljno je učenicima objasnio zadatak, a u nastavku radionice učenici su samostalno, dobro promišljenim miješanjem otopina i opažanjem nastalih promjena, odredili sastav nepoznatih vodenih otopina. Svi učenici uspješno su "odgonetnuli" sastav nepoznatih otopina, a najbrža među njima bila je učenica 1.G A razreda Anna Pylypenko koja je za svoj uspjeh nagrađena knjigom "Putovanje u nepoznato - Zašto se bavim znanošću (i kako je do toga došlo) autorica Anite Peti-Stantić i Vedrane Stantić". Svi sudionici radionice na poklon su dobili primjerak periodnog sustava elemenata.

Dana 23. travnja 2024. g. četrnaest učenika iz 1.G a, 1. G b, 2.G i 4. G b u pratnji profesorica Jadranke Franolić i Stele Prendivoj nazočili su programu Festivala znanosti u organizaciji Fakulteta biotehnologije i razvoja lijekova u Rijeci. Djelatnici i studenti biotehnološkog fakulteta su na jednostavan i interaktivan način približili našim učenicima različite znanstvene sadržaje. Učenici su sudjelovali u četiri različite  radionice (Biokemija oko nas, Provirimo zajedno u unutrašnjost čovjeka, Šarenilo kemije i Vinska mušica u znanstvenim istraživanjima) i odslušali dva predavanja (Kemija novca i Što su nas naučili biljni lijekovi?) iz područja kemije i biologije. Nakon vrlo intenzivnog programa vratili smo se kući zadovoljni i puni dojmova.

Stela Prendivoj, prof.

Kemicari.jpg (998.35 KB)
Radionica_iz_kemije.png (4.73 MB)

objavio: Mirjana Komadina   datum: 23. 4. 2024.

« Svibanj 2024 »