OBILJEŽILI SMO DAN EUROPE

Danom Europe kojega svake godine obilježavamo 9. svibnja slavi se europski mir i zajedništvo. Datum označava godišnjicu povijesne „Schumanove deklaracije“ iz 1950. kojom je tadašnji francuski ministar vanjskih poslova predložio stvaranje Europske zajednice za ugljen i čelik, prve u nizu nadnacionalnih europskih institucija iz kojih je nastala današnja Europska unija.

Ovogodišnji Dan Europe proteći će i uz slogan Europskog parlamenta „Iskoristi svoj glas. Ne daj da ti drugi kroje budućnost.“ jer točno mjesec dana kasnije građanke i građani Europske unije izlaze na birališta: europski izbori u Hrvatskoj održat će se 9. lipnja 2024.

Naša škola kao nositelj Erasmus akreditacije i Škola ambasador Europskog parlamenta svake godine obilježava Dan Europe.

Ove godine je 9. svibnja bio poseban dan ispunjen mnoštvom događanja u kojima su sudjelovali svi učenici i nastavnici naše škole. Radilo se po posebnom rasporedu s jednim velikim odmorom tijekom kojeg je školsko predvorje postalo Europa u malom.  Učenici  ugostiteljskog i turističkog programa (1.U, 2.U, 3.U i 1.HTT) tjednima su pripremali obilježavanje Dana Europe. Obilježili su ga programom Okusi Europu! tj. pićima, jelima i raznim dekoracijama šest zemalja članica EU; Njemačke, Belgije, Francuske, Italije, Španjolske i Nizozemske. Razne okuse Europe okusili su svi učenici i djelatnici škole koji su svojim dobrovoljnim prilozima sudjelovali u humanitarnoj akciji.

Tijekom trećeg sata u okviru programa Škola ambasador Europskog parlamenta te organizaciji ravnateljice i predstavnika Vijeća učenika, učenik Adrian Polonijo (3.G) je u ugostiteljskom praktikumu održano pravi pub kviz u kojem su sudjelovali predstavnici svih razreda. Sudjelovalo je osam mješovitih ekipa koje su provjerile svoje znanje o Europskoj uniji, a nauspješnijima su uručene i prigodne nagrade.

Čestitamo Dan Europe!

Dan_Europe_9_5_24.png (4.15 MB)

objavio: Mirjana Komadina   datum: 7. 5. 2024.

« Svibanj 2024 »