Izložba i promocija knjige U paklu su zvijezde ravnodušno sjale povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta

U povodu Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta i sedamdeset godina od oslobođenja Auschwitza i završetka Drugog svjetskog rata, 27. siječnja 2015. godine u  Srednjoj školi Hrvatski kralj Zvonimir održana je promocija reprinta knjige U paklu su zvijezde ravnodušno sjale Svetlane Volarić  i otvorenje izložbe slika iste autorice.

Natječaj: Vlak sjećanja za Auschwitz 2015.

Udruga antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka raspisuje drugu godinu zaredom natječaj za učenice i učenike Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir iz Krka

Natječaj:
Zadatak je, na temelju pročitane knjige
Svetlane Volarić U paklu su zvijezde ravnodušno sjale, kreativno se izraziti. Napisati, nacrtati, naslikati, opjevati, snimiti - napraviti vlastiti uradak o pročitanom, odati počast žrtvama holokausta i poslati poruku mira, tolerancije i važnosti poštivanja ljudskih prava.

Ocjenjivačka komisija će ocijeniti radove te će petero učenika nagraditi putovanjem u Poljsku (Krakow, Memorijalni centrar i muzej Auschwitz-Birkenau) od 19. do 23. ožujka 2015. godine u okviru međunarodnog projekta Treno della memoria 2015.

Rok izrade: 1.ožujak 2015.

Literatura:
Svetlana Volarić, U paklu su zvijezde ravnodušno sjale, Naklada Kvarner, Zagreb 2015.

Tijekom jednosatne prezentacije u zajedničkoj organizaciji Udruge antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka (UABiA) i krčke srednje škole, o  knjizi, izložbi, ali i načinu na koji Krčani već godinama obilježavaju Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta, kazivali su: ravnateljica Đurđica Cvitkušić, predsjednik UABiA otoka Krka Darko Fanuko, profesorica povijesti Gordija Marijan, direktor Naklade Kvarner Franjo Butorac, gradonačelnik Darijo Vasilić i predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Primorsko-goranske županije Dinko Tamarut. Već desetu godinu, sukladno odluci Generalne skupštine Ujedinjenih naroda, 27. siječnja obilježava se Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Naša škola izabrana je kao mjesto ove promocije i izložbe, zašto što već punih deset godina, različitim aktivnostima, obilježava taj dan, smatrajući pritom itekako važnim generaciju mladih poučiti o onome što je bilo, o silnim nevinim žrtvama Holokausta i genocidu, kako se taj nemili povijesni trenutak više nikada ne bi ponovio. Nakon što je pozvao na razumijevanje, toleranciju, ravnopravnost i vrijednosti što ih njeguje suvremeni antifašizam, gospodin Darko Fanuko je naglasio kako se 180 otočana tijekom Drugog svjetskog rata zateklo u mnogim logorima diljem Europe. O brojnim aktivnostima škole vezanima uz promicanje tolerancije, govorila je profesorica povijesti Gordija Marijan, izdvojivši međunarodni projekt Šafran koji, uz sadnju lukovice šafrana te praćenje njezina klijanja i rasta, na plastičan način mlade upoznaje s temom Holokausta, podižući ujedno svijest o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti. Drugi školski projekt, nastavlja Marijan, koji se provodi u suradnji s UABiA otoka Krka je Vlak sijećanja, također međunarodna inicijativa kojom se daje prilog sjećanju na mnoge žrtve Auschwitza. Kako bi petero mladih Krčana iznova sudjelovalo u ovome projektu te vlakom krenulo prema Auschwitzu gdje će s učenicima iz čitave Europe dobiti priliku sudjelovali u svečanoj komemoraciji, potrebno je da se odazovu natječaju (otvorenom do 01. ožujka) koji je svoje uporište, s ciljem poticanja na kritičko mišljenje i kreativno izražavanje, pronašao upravo sadržaju danas promovirane knjige. Rukopis U paklu su zvijezde ravnodušno sjale predstavlja sjajan predložak za promišljanje. Svetlana Volarić ispisala je dvjestotinjak stranica o paklu kojeg je proživjela u jednome dijelu svoje mladosti, o paklu u kojem su zvijezde ravnodušno sjale, o jednom od najzloglasnijih koncentracijskih logora Auschwitzu kojeg slobodno možemo nazvati tvornicom smrti. Međutim, ono što ovu knjigu izdvaja od ostalih, navodi Butorac, jest jedna toplina i ljudska potreba da se zlo potisne u drugi plan, a da ono dobro izađe u prvi, odnosno da ljubav prestigne mržnju, a razumijevanje želju za osvetom. Bez obzira što je rukopis objavljen prije više od 50 godina, on je izrazito moderan jer govori o Čovjeku koji je logoraš. Spisateljica Čovjeka prepoznaje i u vojniku, a upravo po tome možemo iščitati veličinu ljudi koji su preživjeli patnju logora. Tekst pruža autentičnu sliku logorskog života i promišljanja, s grubom borbom za preživljavanje koja se odvijala među logorašima, ali i s mnogo toplih, ljudskih detalja, najočitijih u trenucima međusobnog pomaganja. U paklu su zvijezde ravnodušno sjale, prvi je put objavljena u nakladi beogradske Prosvete 1966. godine, a pretisak kojeg danas promoviramo, u odnosnu na original bogatiji je za dio autoričinog slikarskog opusa, u kojem, kao i u knjizi, na jedan potresan način dokumentira svoje logoraške dane, zaključuje Butorac. U Auschwitzu je pogubljeno više od milijun ljud, stoga nam je dužnost svake godine prisjetiti se nedjela nacističkog režima, a svima nama to bi trebala biti podloga za izgradnju budućnosti u kojoj ćemo zagovarati otvorenost, slobodu, demokraciju i sve ostal oblike demokratskog izražavanja, naglasio je krčki gradonačelnik Darijo Vasilić. Izložbeni dio programa kojeg čine slikarske impresije Svetlane Volarić zajedno s listom svi logoraša s otoka Krka može se razgledati u Srednjoj školi Hrvatski kralj Zvonimir do 10. veljače 2015. godine,radnim danom od 08,00 do 14,00 sati.

objavio: Mirjana Komadina   datum: 19. 1. 2015.