Od kamena kruna

Centar za zdravo odrastanje Idem i ja iz Maloga Lošinja predstavio je  film o tradicionalnoj otočnoj suhozidnoj gradnji. Pod nazivom Od kamena kruna vidimo šetnju uz otočne suhozide uz  vodstvo dr. Aleksandre Faber, arheologinje i arhitektice koja se specijalizirala za otočnu pučku suhozidnu arhitekturu, voditeljicu projekta HAZU Kamen, suhozidna kamena arhitektura i pejzaž Jadrana. Film je dio kampanje Centra za zdravo odrastanje da se zaštiti ovaj oblik pučke arhitekture koji ubrzano nestaje pred modernim načinom života.

Po uzoru na model malološinjskog Centra, učenici i djelatnici naše škole u projektu Krčke gromače, nastojat će volonterskim terenskim radom obnavljanja krčkih suhozida i edukacijom o suhozidnoj gradnji, osvijestiti javnost o potrebi očuvanja prirodne baštine otoka Krka.

Više o suhozidnoj gradnji na primorskim otocima, klikom na sliku.

objavio: Mirjana Komadina   datum: 3. 12. 2012.

« Svibanj 2024 »