TEČAJ O DUALNOM OBRAZOVANJU I UČENJU TEMELJNOM NA RADU

Djelatnica naše škole, profesorica Meri Tomašić sudjelovala je na tečaju o dualnom obrazovanju i učenju temeljenog na radu „Dual Education and Work-Based Learning“ od 06. do 12. studenog 2016. koji se održao u Bolonji.

Tečaj je sufinanciran od strane  Erasmus + programa, organiziran od strane IFOM-a odnosno YouNet-a centra  za strukovno obrazovanje i obuku. To su neprofitne organizacije  koje imaju  veliko iskustvo u osmišljavanju i provedbi projekata učenja za mobilnost nastavnika i studenata uz potporu europskih programa. Koriste obuku i mobilnost kao alate za podršku obrazovanju i  lakši prijelaz iz škole na tržište rada. Redovito organiziraju međunarodne tečajeve za učitelje, trenere, ravnatelje i druge djelatnike u obrazovanju uz potporu Erasmus + programa.

IFOM radi kao mreža u Italiji, gdje surađuje s javnim ustanovama, strukovnim centrima, školama, malim i srednjim poduzećima i velikim tvrtkama, sveučilištima i drugim obrazovnim institucijama. Osnivači su i koordinatori međunarodne mreže pružatelja usluga osposobljavanja nastavnika i škola s ciljem povećanja kvalitete i dostupnosti stručnih usavršavanja nastavnika (IQAIS).

Na tečaju su sudjelovali i predstavnici Grčke i Španjolske.

Voditelj tečaja bio je Francesco Tarantino koji je uključen u aktivnosti obuke i obrazovanja od 2004.  Bio je glavni trener u više od 20 treninga stručnih usavršavanja te voditelj  u više od 50 europskih projekata.

Ovaj tečaj omogućio je  sudionicima da unaprijede svoje znanje i kompentencije vezane za učenje temeljeno na radu i dualnom obrazovnom sustavu kako bi zajedno s drugim sudionicima iz Europe razbolje razumjeli obrazovanje u Europi i razmijenili svoja iskustva.

Dvojni sustav obrazovanja kombinira naukovanje u poduzeću i strukovno obrazovanje u školi. Učenje temeljeno na radu je obrazovna strategija koja pruža učenicima radno iskustvo u stvarnom životu.

Glavni cilj tečaja je poticanje izvrsnosti u obrazovanju kroz poticanje nastavnika, trenera , ravnatelja i drugog osoblja u obrazovanju da  integriraju  učenje temeljeno na radu u tradicionalne načine učenja.

Tečaj sudionicima omogućuje:

razumijevanje osnovnih koncepata o učenju temeljenom na radu i sistemu dualnog obrazovanja
stjecanje konkretnih znanja o primjeni dvojnog obrazovanja i organizaciji projekata na temelju rada
upoznati mogućnosti financiranja koje nudi projekt Erasmus+ za podršku projekata za mobilnost temeljenog na radu
susret nastavnika, tvrtki mentora, studenata  koji su sudjelovali u provedbi učenja temeljenog na radu
razmjenu dobre prakse i rasprave s kolegama i trenerima tečaja
uspostaviti kontakte sa pojedincima i organizacijama koje djeluju u području obrazovanja u Europi kroz svakodnevnu suradnju i umrežavanje aktivnosti
posjet  talijanskim školama i tvrtkama koje djeluju u području učenja temeljenog na radu.

Tijekom održavanja tečaja održana su predavanja i radionice na temu dualnog obrazovanja strukovnih škola, djelovanju Erasmusa+, mobilnosti učenika i nastavnika, obrazovanja u Italiji, iskustva IFOM-a u projektima.

Tečaj je obuhvatio i razgled restorana u Bolonji („Il circolino“, „Cesoia“, “Papa Re“), salona vjenčanica „Cavallo Spose“, „I.I.P.L.E. –Instituto professionale Edile“, marketinške tvrtke „SCAI“, te radionice za obnovu i konzervaciju  umjetnina s kojima se razgovaralo o njihovim iskustvima u obavljanju prakse učenika i studenata.

edile_ucionica.jpg (614.86 KB)
FotorCreated.jpg (388.27 KB)

objavio: Mirjana Komadina   datum: 12. 12. 2016.

« Srpanj 2024 »