From today to the future

Naši su učenici i ove godine sudjelovali u eTwinning aktivnostima te su tijekom lipnja odrađeni završni zadatci u sklopu projekta pod nazivom From today to the future. U radu su sudjelovali učenici drugih razreda opće gimnazije i hotelijersko-turističkog programa pod mentorstvom nastavnika Engleskog jezika N. Sertića. Aktivnosti na projektu su započele u prvom polugodištu u suradnji sa školama iz Španjolske (IES Gabriel Miro), Njemačke (Berufskolleg Meschede) i Turske (Inonu Anadolu Lisesi Pansiyonu, Kemal Ural Anatolian High School) koje su bile parteri i na prošlogodišnjem eTwinning projektu. Tema ovogodišnjih aktivnosti bila je ekološka osviještenost i istraživanje ekološkog otiska ljudi na okoliš. Projektni su zadatci bili ravnomjerno raspodijeljeni od listopada do svibnja ove školske godine. Na samome početku su odrađeni već klasične aktivnosti predstavljana učenika kroz prezentacije i Zoom sastanke uživo te izradu loga projekta. Uslijedili su kratka istraživanja najvećih ekoloških problema u svakoj je država sudionica te su učenici zajednički u međunarodnim timovima pokušali popisati moguća rješenja problema. Učenici su snimili i kratki video uradak s općenitim savjetima o zaštiti okoliša. Glavne projektne aktivnosti dovršene su u svibnju 2024. kada je održan i završni online sastanak na kojemu su ekipe učenika prezentirale svoje uratke.

Projekt je za cilj imao podizanje ekološke osviještenosti,  unaprjeđenje jezičnih kompetencija i korištenje digitalnih tehnologija u međunarodnom okruženju što je uspješno ostvareno kroz suradnju s partnerskim školama. Osim ovih specifičnih ciljeva ostvareni su i opći ciljevi samog eTwinninga kao što su stvaranje mreže škola unutar  Europske unije, povezivanje učenika, razvijanje međukulturne kompetencije i integriranje europskih tema u predmetne kurikulume.

Učenici koji su sudjelovali u ovogodišnjem projektu izrazili su zadovoljstvo odrađenim te spremnost za sudjelovanje u sličnim aktivnostima i u narednim godinama te se nadamo da će njihovo pozitivno iskustvo potaknuti i nove generacije učenika na sudjelovanje u eTwinning aktivnostima u našoj školi.

Nino Sertić, prof.

objavio: Gordija Marijan   datum: 17. 6. 2024.

« Srpanj 2024 »